Radeon HD 7750 Low Profile - idealna karta graficzna do HTPC?

Na karty graficzne Radeon HD 7750 Low Profile z pewnością wielu czekało. I oto firmy Sapphire i PowerColor wprowadziły do swoich ofert te niewielkie, lecz wydajne i energooszczędne, nowoczesne konstrukcje, zajmujące tylko jeden slot. Dla posiadaczy komputerów HTPC i małych obudów w sam raz.

Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile (fot. Sapphire)
Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile (fot. Sapphire)
Jacek Klimkowicz

03.08.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:16

Na karty graficzne Radeon HD 7750 Low Profile z pewnością wielu czekało. I oto firmy Sapphire i PowerColor wprowadziły do swoich ofert te niewielkie, lecz wydajne i energooszczędne, nowoczesne konstrukcje, zajmujące tylko jeden slot. Dla posiadaczy komputerów HTPC i małych obudów w sam raz.

Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile jest naprawdę kompaktowy. Karta mierzy zaledwie 170 x 67 x 18 mm, a więc sporo mniej niż standardowe Radeony HD 7750. Powinna więc zmieścić się bez problemu nawet w obudowach SFF z płytami głównymi mini-ITX. PowerColor Radeon HD 7750 Low Profile jest nieco większy (168 x 112 x19 mm), ale nadal zajmuje w obudowie tylko jeden slot.

Prezentowane karty graficzne mają aktywne układy chłodzenia, ale, jak deklarują producenci, generowany przez nie hałas jest niewielki. Żadna z kart nie wymaga dodatkowego zasilania - wydajność prądowa gniazda PCI-Express jest wystarczająca. Nie zmienia to faktu, że mimo niewielkich gabarytów karty Radeon HD 7750 Low Profile oferują wydajność swoich pełnowymiarowych odpowiedników.

PowerColor Radeon HD 7750 Low Profile (fot. PowerColor)
PowerColor Radeon HD 7750 Low Profile (fot. PowerColor)

Każda z nich ma GPU AMD Radeon HD 7750, wykonany w 28-nm procesie litograficznym i oparty na mikroarchitekturze GCN, z 512 procesorami strumieniowymi, 32 jednostkami TMU i 16 ROP oraz 1 GB pamięci GDDR5. Taktowania na poziomie 800 MHz (rdzeń) i 1125 MHz (pamięć) są zgodne z referencyjnymi. Warto też dodać, że karty graficzne nie są wykonane z kiepskiej jakości komponentów.

Przykładowo Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile ma tantalowe kondensatory i sekcję VRM w układzie 2+1. PowerColor też nie oszczędzał na komponentach. Na pokładzie znalazły się m.in. dławiki firmy CPL i układy MOSFET LFPAK. Karty obu producentów różnią się od siebie rodzajem wyjść obrazu. Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile ma gniazda mini-DP, micro-HDMI i DVI.

Natomiast PowerColor Radeon HD 7750 Low Profile został zaopatrzony w wyjścia DVI, HDMI 1.4a i VGA, zatem da się podłączyć do niego 3 monitory bez konieczności korzystania z przejściówek. Niskoprofilowe wersje kart Sapphire i PowerColor są już dostępne w niektórych sklepach. Sprzedawcy wyceniają je zwykle na ok. 500 zł, w więc nieco wyżej niż pełnowymiarowe konstrukcje zajmujące 2 sloty.

Źródło: SapphirePowerColorVR-ZoneTechPowerUp!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.