Jak czyścić przypalone żelazko?

Przypalone żelazko to dość częsty problem, jednak mało kto wie, jak sobie z nim poradzić. Niewiele jest uniwersalnych metod czyszczenia żelazka, gdyż bardzo dużo zależy od tego, jakiego rodzaju jest stopa urządzenia. Przedstawiamy nasze porady, co zrobić z przypalonym żelazkiem.

Przypalone żelazko to częsty problem, dlatego warto wiedzieć, jak go rozwiązać

Przypalone żelazko to częsty problem, dlatego warto wiedzieć, jak go rozwiązać (istockphoto.com/djedzura)

Tym, o czym trzeba pamiętać podczas czyszczenia żelazka, jest wcześniejsze odłączenie urządzenia od prądu. Powłoka żelazka nagrzewa się przecież do bardzo wysokich temperatur, więc można się nią łatwo poparzyć. Nie zabierajmy się też do czyszczenia żelazka od razu po wyjęciu wtyczki z gniazdka, dajmy urządzeniu całkowicie wystygnąć.

Czyszczenie przypalonego żelazka sztyftem

Jeśli żelazko wystygło, można zabrać się do jego czyszczenia. Jedną z niewielu uniwersalnych metod czyszczenia przypalonego żelazka jest użycie specjalnego sztyftu. Sztyft do czyszczenia żelazka to niedrogie akcesorium, którego dużym plusem jest fakt, że nie powoduje korozji stopy. Ponadto użycie sztyftu jest bardzo prostym sposobem na pozbycie się zwęglonych zabrudzeń ze stopy żelazka, gdyż wystarczy mocniej dociskać jego końcówkę i przesuwać ją po powierzchni stopy.

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stopą ceramiczną

Skuteczne czyszczenie przypalonego żelazka w większości przypadków wymaga jednak dostosowania metody czyszczenia do materiału, z jakiego wykonana jest stopa urządzenia.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów żelazek są żelazka ze stopą ceramiczną. Domowym sposobem czyszczenia żelazek z taką powłoką jest nasączenie szmatki lub ściereczki sokiem z cytryny. Ścierkę możemy skropić także octem, który powinien dać identyczny efekt przy pocieraniu przypalonej powłoki żelazka. Ta metoda dotyczy jednak wyłącznie delikatnie przypalonych żelazek.

W przypadku żelazek z silnie zabrudzoną stopą ceramiczną warto sięgnąć po środki chemiczne. Kupując płyn do czyszczenia należy jednak zwrócić uwagę na to, aby był to detergent przeznaczony specjalnie do powierzchni ceramicznych.

Stosując inny rodzaj płynu czyszczącego ryzykujemy uszkodzenie stopy żelazka. A przede wszystkim nie mamy żadnej gwarancji, że dany środek czyszczący poradzi sobie z przypaloną stopą ceramiczną żelazka, skoro nie jest wcale przeznaczony do tego rodzaju powierzchni.

Do czyszczenia naprawdę mocno przypalonych żelazek ze stopą ceramiczną możemy także użyć skrobaka. W sklepach dostępne są skrobaki do ceramiki, które znajdą zastosowanie w przypadku powłok żelazek wykonanych z tego materiału.

Skrobaka do żelazek należy jednak używać ostrożnie, żeby nie przesadzić i nie uszkodzić stopy urządzenia. Najlepiej jest skrobać zwilżoną powłokę urządzenia, pryskając ją wcześniej np. środkiem do czyszczenia żelazka.

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stopą stalową

Skrobak nie jest jednak najlepszym wyborem w przypadku czyszczenia przypalonego żelazka ze stopą stalową. Stalowe powłoki żelazek są bowiem bardzo podatne na zarysowania, a w związku z tym trudniej się je czyści. Zwęglony osad ze stopy stalowej żelazka można jednak usunąć przy użyciu miękkiej, wilgotnej szmatki z dodatkiem soli kuchennej. Najlepiej stosować sól drobnoziarnistą, która lepiej wchłonie się w szmatkę i nie porysuje stopy żelazka podczas czyszczenia.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka ze stopą wykonaną ze stali nierdzewnej jest wykorzystanie odpowiedniego detergentu. Popularne są płyny czyszczące do stali nierdzewnej, które po wyczyszczeniu przypalonego żelazka mogą nam też służyć np. do mycia zlewu w kuchni. Płyn do czyszczenia żelazka z powłoką, która jest zrobiona z nierdzewnej stali, najlepiej jest rozprowadzić za pomocą gładkiej strony gąbki, ewentualnie przy użyciu szmatki lub ściereczki.

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stopą teflonową

Przypalona stopa teflonowa żelazka wymaga innych metod czyszczenia. Przede wszystkim do czyszczenia teflonu nie należy wykorzystywać soli, która jest odpowiednia do żelazek ze stalową stopą. Przypalona stopa z teflonu może też bardzo źle zareagować na sodę oczyszczoną.

Jak wyczyścić przypalone żelazko z teflonową powłoką? Ze zwęglonymi zanieczyszczeniami na teflonowej powłoce żelazka dobrze powinien poradzić sobie ocet, który można nanieść na watę lub inny miękki materiał. W czyszczeniu przypalonego żelazka z teflonową stopą może też pomóc prasowanie aluminiowej folii kuchennej, która zbierze uporczywe zanieczyszczenia.

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Jak czyścić grilla? Obudowa do Samsunga Galaxy S8 - jaką wybrać? Dobierz żarówkę do pomieszczenia Domowe pieczenie chleba - wypiekacze Domowe sejfy - jaki wybrać? Zestawy audio do 400 zł Przenieś kuchnię w XXI wiek. Kilka gadżetów, które zamienią gotowanie w przyjemność Bez światła ani rusz. Z tymi latarkami niestraszna będzie najciemniejsza knieja Płytkie pralki do 2000 zł Grzyby w domu mogą być tylko na talerzu. Tak się zwalcza łazienkowe intruzy Obudowa do Huawei P10 - najlepsze modele Zapomnij o cichych imprezach. Te głośniki weźmiesz wszędzie, a nie kosztują 50 zł Miksuj na zdrowie i bez rozlewania. Blender to jedna z najlepszych inwestycji na lato Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać? Drony do 300 zł

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentna odzież – przegląd najciekawszych modeli Tanie i małe NAS-y do użytku domowego Yerba mate - od czego zacząć? Myślisz o survivalu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ostrze Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach