Fugi w łazience - czym wyczyścić?
Ok, żarty żartami, ale jak się tego pozbyć bez zastępowania fug nowymi?
Z kafelkami nie ma najmniejszego problemu - czyścimy, spłukujemy, wycieramy i voila! mamy czyściutkie, błyszczące płytki.
Efekt jednak psują totalnie te takie między nimi, co to kiedyś były śnieżnobiałe, ale ostatnio coś im się stało i przypominają barwą taki ciemniejszy odcień szarości. I to jeszcze nieregularnie wybarwiony, więc nawet nie można udawać, że tak ma być ;]
Ok, żarty żartami, ale jak się tego pozbyć bez zastępowania fug nowymi?
Najlepiej oczywiście skorzystać po prostu z któregoś z dostępnych środków, przeznaczonych specjalnie do czyszczenia i pielęgnacji fug. Można je dostać w marketach albo sklepach z artykułami budowlanymi; nie są może najtańsze, ale za to proste w użyciu: nakładasz na fugę, czekasz parę minut, zmywasz - i już.
Jest też jednak kilka sposobów domowych - skuteczności części z nich nigdy nie sprawdzałam, ale pojawiają się jako porady na takiej ilości forów dyskusyjnych, że coś w nich na pewno jest.
Płyn do mycia naczyń - testowane
Sprawdziłam - działa przy mniejszych zabrudzeniach, przy większych przebarwieniach już niestety nie za bardzo. Procedura odświeżania fug polega po prostu na naniesieniu płynu na dość miękką szczoteczkę (twarde mogą po prostu zniszczyć spoiny) i wyszorowaniu fugi.
Sok z cytryny - testowane
Ładnie wybiela fugi. Nanosimy sok z cytryny na ich powierzchnię, czekamy przez chwilę, a następnie zmywamy go np. gąbką, spłukujemy - i mamy znacznie ładniej wyglądające fugi. Sok można też rozcieńczyć wodą i zostawić na trochę dłużej.
Pasta do zębów - nie testowane
Fugi można podobno bardzo dobrze przeczyścić za pomocą zwykłej, bez żadnych granulek i dodatków, pastą do zębów naniesioną na szczoteczkę. Po wyszorowaniu oczywiście spłukujemy dokładnie i przecieramy.
Proszek do pieczenia - nie testowane
Nanosimy go na zabrudzone fugi wilgotną gąbką i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie przecieramy fugi jeszcze raz ściereczką i spłukujemy.