6 gadżetów, które wykonasz z zawartości swojej szuflady
W szufladach lub szafkach w biurku poniewierają się przedmioty, które przy odrobinie wysiłku można zamienić w przydane gadżety lub wykorzystać w niestandardowy, ale bardzo użyteczny sposób.
15.09.2010 22:00
Pendrive LEGO
Ten projekt może wymagać nieco wysiłku i przebiegłości. Szczególnie jeżeli nie macie akurat w szufladzie klocków LEGO. Wtedy trzeba wyruszyć na wyprawę szabrowniczą do pokoju młodszego rodzeństwa lub dziecka. W skrajnym przypadku można wpaść z niezapowiedzianą wizytą do sąsiadów, którzy mają potomstwo w wieku LEGO-lubnym (czyli praktycznie w dowolnym).
Potrzebne przedmioty:
- Pendrive dowolnej wielkości (im mniejszy tym łatwiej zamontować go we wnętrzu klocka).
- Gruby klocek LEGO pasujący wielkością do pamięci flash, którą wymontujemy z pendrive’a.
- Cienki klocek o tej samej ilości i rozstawieniu oczek, co gruby.
- Ostry nóż lub dremel.
- Przezroczysty silikon.
Za pomocą noża należy wyciąć środek klocka oraz lukę w ściance na wyjście USB (zachowajcie ostrożność, wycinanie klocka przy pomocy noża nie należy do łatwych zadań). Kolejnym krokiem jest umieszczenie/przyklejenie pamięci wewnątrz klocka i zalanie jej przezroczystym silikonem.
Dzięki bezbarwności uszczelniacza światło emitowane przez diodę będzie widoczne przez plastik. Następnie wystarczy wykorzystać plaski klocek jako przykrywkę i pendrive LEGO jest gotowy. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba można dopasować do urządzenia zatyczkę wykonaną z mniejszego klocka.
Ołówek na mole i zamki
Do czego można użyć ołówka poza zakłuciem wkurzającego szefa? Nie próbujcie tego robić! Mogą was zwolnić, poza tym szkoda ołówka...
Strużyny, które pozostają po naostrzeniu ołówka, mogą pomóc ochronić ubrania przed molami. Skrawki drewna rozsiewają zapach, którego skrzydlate szkodniki nie znoszą, a jest mniej nieprzyjemny i intensywny (przynajmniej w moim odczuciu) od tego widzialnego przez naftalinę.
Z kolei grafitowe wnętrze jest świetnym środkiem ułatwiającym otwieranie lub zamykanie zaciętych suwaków. Wystarczy kilkakrotnie potrzeć grafitem o ząbki zamka błyskawicznego i kurtka powinna otworzyć się bez problemu. To samo dotyczy innych małych, metalowych mechanizmów podatnych na zacięcia.
Podstawka pod iPhone'a, którą możesz wydrukować
Do wykonania tego gadżetu potrzeba wyłącznie komputera, drukarki, papieru i ostrego noża. Wystarczy wydrukować ten wzór, a następnie wyciąć w zaznaczonych miejscach i złożyć zgrabną podstawkę pod iPhone’a lub inny zbliżony rozmiarami telefon komórkowy.
Można również poeksperymentować z wymiarami, tak aby podstawka pasowała do dowolnego modelu telefonu.
Uchwyt na słuchawki w 5 minut
Do wykonania tego gadżetu wystarczą stara karta kredytowa lub telefoniczna, nożyk modelarski i nożyczki.
Za pomocą nożyczek należy wyciąć połowę karty i zaokrąglić ostre rogi. Ostatnim krokiem jest wykonanie otworów na słuchawki na wzór tych z powyższej ilustracji. Tak wykonany uchwyt można okleić dowolnym materiałem, a krawędzie wyciętych otworów wygładzić za pomocą papieru ściernego.
Lodowy stojak na piwo
Wprawdzie upały już się skończyły, ale dobrze schłodzone napoje są zawsze w cenie. Z pewnością niejeden z gadżetomaniaków trzyma kilka butelek lub puszek w pobliżu komputera.
Stojak, którego nagranie stało się już dość popularne w Internecie, nie jest wbrew pozorom taki łatwy do wykonania. Autor tego projektu próbował kilku różnych metod, zanim udało mu się wyeliminować pękanie butelek lub lodowego bloku na etapie konstrukcyjnym.
Cała sztuczka polega na tym, aby butelki, które umieścimy w zamrażanym pojemniku z wodą, napełnić wcześniej piaskiem. Kiedy woda zamarznie, piasek można wysypać, a zamiast niego nalać gorącej wody, który roztopi lód wokół butelek i umożliwi ich wyjęcie.
Tę samą metodę można zastosować do wykonania stojaka na dowolny rodzaj lub ilość naczyń. Jedynym ograniczeniem jest wielkość zamrażalnika, w którym gadżet będzie wykonany, a następnie przechowywany.
Odręczne listy, prosto z drukarki
Internet pełen jest darmowych czcionek przypominających ręczne pismo. Niestety jeżeli z nich skorzystamy, to list będzie co prawda ładnie wyglądał, ale nie stanie się wcale bardziej osobisty.
Tutaj z pomocą przychodzi darmowa internetowa usługa PilotHandwriting. Do stworzenia naszej własnej „odręcznej” czcionki wystarczy komputer z dostępem do Internetu, kamera internetową, drukarka i jedna kartka papieru.
Raczej nie da się w ten sposób nikogo nabrać, ale jeżeli dołączymy napisane w ten sposób życzenia świąteczne do prezentów, to z pewnością zrobią większe wrażenie niż zwykła zadrukowana kartka. Nawet mail do bliskiej osoby może nabrać odrobinę więcej ciepła. Poza tym otrzymujemy unikalną możliwość wkurzenia współpracowników nieczytelnymi wiadomościami o wysokim priorytecie.
Rzuć także okiem na naszą najnowszą listę 10 świetnych klientów e-mailowych.