Pradziadek smartwatchy. HP-01 to pierwszy zegarek z zaawansowanym kalkulatorem

Pradziadek smartwatchy. HP‑01 to pierwszy zegarek z zaawansowanym kalkulatorem

HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, Antiquekid3, Lic. CC BYSA 4.0
Łukasz Michalik
19.08.2019 21:40, aktualizacja: 09.03.2022 08:59

Smartwatche nie są wynalazkiem ostatnich lat. Już kilkadziesiąt lat temu powstawały zaawansowane zegarki, do dzisiaj budzące zainteresowanie swoimi funkcjami. Obok opisywanego niedawno modelu Casio AT-552 Janus, warty uwagi jest także wyprodukowany przez markę Hewlett Packard model HP-01 z zaawansowanym kalkulatorem.

Rok 1977 dobrze zapisał się w historii ludzkości. Do sprzedaży trafił wówczas mikrokomputer Apple II, do kin pierwsza, czyli czwarta część Gwiezdnych Wojen, a Freddie Mercury wyśpiewał z kolegami „We Will Rock You”. Poza komputerem z logo nadgryzionego jabłka wielbiciele technologii dostali jednak coś jeszcze.

Firma Hewlett Packard wypuściła bowiem na rynek zegarek HP-01, który można uznać za pradziadka współczesnych smartwatchy. Co potrafiło to cudo?

Haptyczny interfejs

HP-01 był zaawansowanym, miniaturowym kalkulatorem. Został wyposażony w 7-pozycyjny, LED-owy ekran i 28 przycisków o rozmiarze wymarzonym dla krasnoludka. Albo dla człowieka wyposażonego w dedykowany stylus – długopis zakończony grotem pasującym do większości wklęsłych przycisków, sprzedawany w zestawie z zegarkiem.

HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku© Hodinkee.com

Na wypadek, gdybyśmy zapomnieli zabrać stylusa ze sobą, w zapasie był jeszcze jeden, mniejszy – ukryty w zapięciu bransolety. Klawisze, które przeznaczone były do codziennej, szybkiej obsługi, wystawały ponad obudowę tak, by można je było łatwo wcisnąć palcem. Był jeszcze jeden rodzaj - te, które można było wcisnąć bez stylusa, ale były wyprofilowane w taki sposób, że nie dało się wcisnąć ich przez przypadek.

HP-01 - więcej niż kalkulator

HP-01 nie był jednak zwykłym, miniaturowym kalkulatorem w zegarkowej obudowie. Poza obsługą liczb zmiennoprzecinkowych pozwalał na przeprowadzanie działań na liczbowych zapisach daty i czasu, dostępnych w wielu – zależnych od wyboru użytkownika – formatach. Zapewniał również, dzięki osobnemu znacznikowi, obsługę dat z 21 wieku.

Co istotne, zegarek oferował także obliczenia dynamiczne – np. zamiast wyświetlać czas rozmowy telefonicznej, mógł na bieżąco obliczać i pokazywać koszt takiej rozmowy. Do określonych wartości można było przypisać także alarm.

HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku© Rvi.biz

Przemyślane rozwiązania

Ten prawdziwy, naręczny komputer miał wewnątrz obudowy aż 6 układów odpowiedzialnych za obliczenia i był zasilany trzema bateriami – dwie odpowiadały za zasilanie układów obliczeniowych i wyświetlacza, a trzecia zasilała wbudowaną pamięć. Chodziło o to, aby przy wymianie zasilania użytkownik nie tracił zapisanych w pamięci urządzenia obliczeń.

Aby wymienić baterie, nie trzeba było korzystać z pomocy zegarmistrza – producent udostępniał bowiem gotowy zestaw, pozwalający na wymianę zasilania zegarka. Jakby tego było mało, HP zaprojektowała to cudo techniki tak, by zegarek miał zwiększoną odporność na wstrząsy i możliwość ponownego skalibrowania.

Zegarek był oferowany w kilku wersjach i – wbrew krążącym po Sieci informacjom – nie był jedynie prototypem, a produktem dostępnym w normalnej sprzedaży za 450-850 dol. Dzisiaj jego nieliczne, działające egzemplarze osiągają na aukcjach wysokie ceny – w 2014 roku jeden z HP-01 został sprzedany za 14,5 tys. dolarów.

HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku© Hpcalculators.net

Wzór użyteczności

Z punktu widzenia użytkowników współczesnych zegarków HP-01 może wydawać się prostym urządzeniem, jednak warto zwrócić uwagę na troskę jego twórców o detale, związane z codzienną obsługą.

Dodatkowy, zapasowy stylus, podtrzymywanie pamięci podczas wymiany baterii czy zróżnicowanie wypukłości klawiszy to ciekawy przykład starannego wzornictwa, biorącego pod uwagę nie tylko wygląd, ale i użyteczność sprzętu. Twórcy niejednego współczesnego urządzenia mogliby się od projektantów HP-01 wiele nauczyć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)