Najsłynniejsze kalkulatory świata - TI‑84 oraz TI‑Nspire CX CAS

Witajcie w świecie gadżetów dla prawdziwego nerda. Legendarny kalkulator TI-84, produkowany przez Texas Instruments, pojawi się w sklepach w nowej odsłonie. Oto garść ciekawostek na temat tego niezwykłego urządzenia, a także kilka słów na temat króla wszystkich kalkulatorów, niesamowitego TI-Nspire.

Najsłynniejsze kalkulatory świata - TI-84 oraz TI-Nspire CX CAS
Mariusz Kamiński

11.11.2012 | aktual.: 13.01.2022 13:21

Witajcie w świecie gadżetów dla prawdziwego nerda. Legendarny kalkulator TI-84, produkowany przez Texas Instruments, pojawi się w sklepach w nowej odsłonie. Oto garść ciekawostek na temat tego niezwykłego urządzenia, a także kilka słów na temat króla wszystkich kalkulatorów, niesamowitego TI-Nspire.

Laik mógłby powiedzieć, że wystarczy ściągnąć appkę z marketu, albo zainstalować Mathcada by mieć z głowy skomplikowane obliczenia. Ale wystarczy kilka chwil obcowania z jednym z tych niesamowitych urządzeń, by nie tylko rzucić w kąt smartfona i programy na PC, ale i zakochać się w matematyce po latach żywienia nienawiści do całek i macierzy.

TI-84

Obraz

Poza procesorem Z80, w środku kalkulatora znajdziemy 48 kB pamięci RAM (w tym 24 kB w pełni dostępne dla użytkownika). Co ciekawe, chip ma aż 128 kB, ale system operacyjny (zwany lakonicznie "OS") nie wykorzystuje jej w całości. Do tego na pokładzie znajdziemy 1,5 MB pamięci Flash ROM. System operacyjny napisany został w języku TI-BASIC.

Kontakt ze światem zapewnia złącze USB. Na kalkulatorze możemy zainstalować dedykowane programy, między innymi App4Math oraz kilka nakładek na interfejs użytkownika pozwalających na proste przepisywanie obliczeń z podręczników studenckich.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy model TI-84 dostanie upgrade w postaci kolorowego ekranu i zapewne nowej ceny (kilkaset złotych, z zależności od miejsca zakupu).

TI-Nspire CX CAS

Jeden kalkulator, by rządzić wszystkimi kalkulatorami. Można na nim wykonywać obliczenia symboliczne, co jest dość niespotykane w tego typu urządzeniach. Kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala generuje obraz w rozdzielczości 320x240 pikseli. Sercem kalkulatora jest procesor ARM. Pamięć operacyjna to aż 64 MB RAM, do tego należy jeszcze doliczyć 100 MB pamięci Flash ROM na dokumenty.

Obraz

Do urządzenia dołączono oprogramowanie na systemy Windows/MAC. Model CAS (Computer Algebra System) został stworzony specjalnie dla osób zainteresowanych algebrą. Można na nim wykonywać między innymi obliczenia granic funkcji, pochodnych oraz całek. Do tego dochodzi geometria, trygonometria, analiza funkcji, statystyki, rachunek prawdopodobieństwa, etc. Co ciekawe, kalkulator ten ma certyfikat pozwalający na korzystanie z niego podczas konkretnych egzaminów akademickich (SAT oraz AP).

Nspire ma dość ograniczone możliwości jeżeli chodzi o instalowanie dodatkowego oprogramowania. Można to obejść stosując jailbreak za pomocą programu Ndless.

Nowe urządzenie kosztuje około 600 zł i można je zakupić w kilku sklepach na terenie Polski. Między innymi tutaj.

Obraz

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.