PowerWatch 2 – zegarek zasilany ciepłem ciała użytkownika

Jednym z największych problemów smartwatchy jest krótki czas pracy. Twórcy zegarka PowerWatch 2 rozwiązali tę kwestię w pomysłowy sposób. Jako źródło energii wykorzystali ciepło ludzkiego ciała.

Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała
Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała
Źródło zdjęć: © Matrix
Łukasz Michalik

Pomysł, by wykorzystać ciała ludzi w roli źródła zasilania nie jest nowy. Od lat straszy nas nim popkultura – dość wspomnieć choćby takie dzieła, jak „Matrix”. Ciepło ciała użytkownika próbują również, z różnym skutkiem, wykorzystywać twórcy różnych urządzeń. Przykładem może być zasilana ciepłem ciała użytkownika latarka, eksperymentalny śpiwór Vodafone, czy badania prowadzone przez naukowców z Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii w Korei (KAIST).

Do grupy innowatorów, pragnących wykorzystać ciało użytkownika do zasilania noszonego urządzenia, dołączyli twórcy smartwatcha PowerWatch 2 z firmy, nomen omen, Matrix.

Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała
Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała© Matrix

Smartwatch dla sportowców

Ich dzieło to inteligentny zegarek, przeznaczony dla wielbicieli aktywnego trybu życia. PowerWatch 2 został wyposażony m.in. w GPS i pulsometr, a także typowy dla tej klasy sprzętu monitor aktywności, rejestrujący, co w danym czasie robimy i obliczający m.in. wydatek energetyczny.

Jak przystało na przemądrzały zegarek, PowerWatch 2 może także komunikować się z naszym smartfonem, oferuje wodoszczelność na poziomie 200 m i został wyposażony w duży, kolorowy wyświetlacz LCD. Twórcy podkreślają również, że urządzenie pracuje pod kontrolą dedykowanego, opracowanego od podstaw systemu operacyjnego, zoptymalizowanego pod kątem oszczędzania energii.

Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała
Smartwatch PowerWatch 2 - zegarek zasilany ciepłem ludzkiego ciała© Matrix

PowerWatch 2 - zegarek, który działa wiecznie

Tym, co wyróżnia PowerWatcha 2 od licznej i dopracowanej konkurencji jest bowiem sposób zasilania. Nazwa urządzenia z dwójką na końcu zdradza, że był jakiś poprzednik. Pierwszy PowerWatch miał bazować wyłącznie na zasilaniu termoelektryczym, co jednak nie okazało się dobrym pomysłem.

Dlatego PowerWatch 2 ma podwójny system zasilania – ukryty pod ekranem panel słoneczny oraz zasilacz termoelektryczny, przekształcający na prąd ciepło ciała użytkownika. Takie połączenie ma gwarantować ciągłą, nieprzerwaną pracę smartwatcha niezależnie od sytuacji, z ciągle działającym GPS-em.

Człowiek jako źródło energii

Jeśli zapowiedzi twórców urządzenia okażą się prawdą, wygląda na to, że w kategorii sportowych smartwatchy pojawił się mocny konkurent, oferujący to, czego brakuje rynkowym rywalom – całkowitą niezależność od źródeł prądu i gwarancję pracy nawet podczas długiego wysiłku, jak choćby ultramaratony czy wielodniowe wyprawy.

Twórcy zegarka mają tego świadomość i mierzą wysoko, porównując swoje dzieło z takimi konkurentami, jak Garmin Fenix 5X czy Suunto Ambit3 Peak.

Matrix PowerWatch 2 - The Most Powerful Watch in the World

PowerWatch 2 jest obecnie oferowany w przedsprzedaży na Indiegoggo. Zorganizowana w tym serwisie kampania crowdfundingowa zakończyła się sukcesem, a zegarek jest oferowany w cenie od 199 dol. (ok. 750 zł bez podatków).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.