Licealiści z Pomorza opracowali drukarkę do zapisywania notatek w alfabecie Braille'a

Urządzenie opracowane przez młodych Polaków przetwarza mowę na tekst. Dotsnote, bo tak nazywa się drukarka już wkrótce może odmienić życie wielu niewidomych osób.

Tekst zapisany alfabetem Braille'a.
Tekst zapisany alfabetem Braille'a.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Julia Kalinowska i Paweł Śpiechowicz będąc w klasie maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku stworzyli urządzenie, które zyskało nazwę Dotsnote. Pracami nad projektem, które trwały dwa miesiące, kierował nauczyciel - Krzysztof Kaługa.

Drukarka dla niewidomych osób

Podjęte wysiłki pozwoliły opracować drukarkę krótkich notatek w alfabecie Braille’a. Urządzenie może okazać się rewolucją w świecie niewidomych osób, ponieważ pozwala w prosty sposób konwertować mowę na tekst. Warto zaznaczyć, że Dotsnote jest dedykowana nie tylko osobom niewidomym i niedowidzącym, ale i ich opiekunom.

Drukarka wykorzystuje specjalną, papierową taśmę, na której wykonuje otworki będące odpowiednikami liter z alfabetu Braille'a. Wykorzystany algorytm sprawia, że nie trzeba nic notować. Wystarczy wypowiedzieć pożądane słowa lub zdania na głos, a urządzenie je zarejestruje i przekształci w tekst. Wydrukowany w ten sposób kawałek papieru można zabrać w dowolne miejsce. Przykładowe użycie Dotsnote to np. stworzenie listy z zakupami.

Projekt czeka na realizację

Pomimo tego, że projekt Dotsnote powstał za czasów licealnych, Julia Kalinowska (obecnie studiująca m.in. biotechnologię na Uniwersytecie Warszawskim) oraz Paweł Śpiechowicz (studiujący lotnictwo i kosmonautykę na Politechnice Warszawskiej) chcą, aby urządzenie zostało wprowadzone na rynek. Ich zdaniem ułatwi życie niewidomym osobom, które mają problem z przyswajaniem technologii.

Tworzenie prototypu drukarki przerwała pandemia COVID-19, ponieważ wystąpiły liczne problemy, w tym trudności ze sprowadzeniem niezbędnych elementów konstrukcyjnych. Twórcy Dotsnote nie tracą jednak nadziei i z optymizmem patrzą w przyszłość. Planują, że urządzenie będzie miało wymiary 20 na 20 cm. Ma być kompaktowe i wygodne w użyciu.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Imperatory WP
Imperatory WP
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.