7 ciekawych trików Google Chrome

7 ciekawych trików Google Chrome26.05.2009 12:22
google-chrome-logo
google-chrome-logo
Kamil Ciuksa

Google Chrome - znana przeglądarka internetowa tworzona przez potentata w dziedzinie wyszukiwarek, jakim oczywiście jest Google. Zadebiutowała w świecie przeglądarek webowych 2 września 2008 roku. Zyskała już sporą rzeszę fanów i powoli staje się coraz większym konkurentem dla takich gigantów jak Mozilla, Opera, czy chociażby przeglądarki Internet Explorer.

Google Chrome - znana przeglądarka internetowa tworzona przez potentata w dziedzinie wyszukiwarek, jakim oczywiście jest Google. Zadebiutowała w świecie przeglądarek webowych 2 września 2008 roku. Zyskała już sporą rzeszę fanów i powoli staje się coraz większym konkurentem dla takich gigantów jak Mozilla, Opera, czy chociażby przeglądarki Internet Explorer.

Dzięki błyskawicznym aktualizacjom, szybkim wprowadzaniu nowinek, dostępnemu kanałowi developerskiemu, Google Chrome nie pozwala nam o sobie zapomnieć.

chromedev
chromedev

21 kwietnia zaprezentowałem Wam, dosyć ciekawy artykuł na temat "Trzech rzeczy, które należy zrobić po instalacji Google Chrome", w dniu dzisiejszym zapoznacie się z ośmioma ciekawymi tikami, możliwościami jaki oferuje nam Google Chrome, a o których zapewne nie wszyscy z was wiedzą.

  1. Mniejsze zapotrzebowanie na zasoby systemowe.

Jak wiadomo, domyślne ustawienia Google Chrome powodują uruchomienie jej w trybie multi-procesowym. Oznacza to, że każda uruchomiona zakładka, jest tak naprawdę osobnym procesem, który pożera osobne zasoby systemowe. Jest to celowo zaprojektowana funkcjonalność, dzięki której Google Chrome przy otwartych wielu zakładkach działa szybciej i stabilniej. Został przygotowany specjalny mini komiks na temat tej funkcjonalności z którym możecie się zapoznać na witrynie blogoscoped.com.

Jednak jeżeli z jakiegoś powodu postanowiłeś, że będziesz uruchamiał każdą stronę tylko w jednej zakładce, możesz wyłączyć funkcję wielu procesów zwalniając tym samym część zasobów systemowych. Z kontrolą procesów związanych z zakładkami związane są trzy ustawienia.

–process-per-tab

Tryb domyślny - nieskończenie wiele zakładek może być uruchomionych w nieskończenie wielu procesach. Lepsza stabilność, szybsze wczytywanie stron, większa konsumpcja zasobów.

–process-per-site

Jeden proces dla jednej unikalnej strony. Uruchomienie dwóch kart np. Gmaila i trzeciej z Pcblog.pl spowoduje przypisanie jednego procesu do obydwu kart Gmaila i osobnego do otwartej trzeciej karty ze stroną PCblog.pl

–single-process

Wszystkie otwarte karty, zakładki uruchomione są w jednym wspólnym procesie. Większość przeglądarek internetowych działa na takiej zasadzie. Mniejsza wydajność, gorsza stabilność, więcej zasobów dla innych aplikacji.

Utwórz skrót do Chrome. Otwórz kartę Właściwości. Edytuj pole tak jak pokazano na rysunku przez dodanie –single-process do ścieżki. Oczywiście z resztą komend robimy podobnie. Można utworzyć 3 skróty i uruchamiać dane strony tylko w wybranych przez nas komendach zarządzania procesami.

380915006265500572
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/1singleprocess.png)
  1. Zarządzanie zakładkami z menedżerem zadań Google Chrome.

Multi-procesami w Google Chrome można w bardzo sposób zarządzać, służy do tego wbudowany w przeglądarkę "Task manager" (menedżer zadań). Uruchamiamy go poprzez jednoczesne wciśnięcie dwóch klawiszy Shift+Esc lub poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszki na górny pasek przeglądarki. Dzięki Menedżerowi zadań możemy sprawdzić zajętość pamięci każdej uruchomionej zakładki oraz pluginu a w razie potrzeby istnieje możliwość zakończenia danego zadania, bez efektu na resztę uruchomionych stron lub zakładek.

380915006265697180
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/mzadan.jpg)
  1. Statystyki dla Nerdów.

W Google Chrome istnieje możliwość porównania zasobów jakie pożerają uruchomione przeglądarki. Wystarczy uruchomić kilka różnych przeglądarek, aktywować Menedżera Zadań i kliknąć na link znajdujący się poniżej "Statystyki dla nerdów", a naszym oczom ukaże się przejrzysty diagram porównujący zasoby systemowe jakie pobiera dana przeglądarka. Ja do testu użyłem Opery w wersji 9.64, Firefoxa 3.0.10 oraz Google Chrome 2.0.181.1. Screen poniżej.

380915006265959324
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/chrome_memory.jpg)
  1. Narzędzia deweloperskie w "Zbadaj zasoby".

Wbudowane w Google Chrome narzędzia deweloperskie dają nam dostęp do kilku ciekawych możliwości. Możemy uzyskać podgląd praktycznie każdego elementu odwiedzonej witryny. Narzędzie uruchamiane w obrębie danej witryny poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszki i wybraniu "zbadaj zasoby", daje nam podgląd kodu źródłowego strony, skryptów, różnych obrazków, możliwe jest również sprawdzenie wielkości danego pliku strony oraz czasu ładowania poszczególnych podstron.

380915006266155932
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/resources.jpg)
  1. Rozciągnij pola tekstowe.

Czy uważasz, że wielkość pola tekstowego na niektórych witrynach jest zbyt mała aby w optymalny sposób z niej korzystać? Google Chrome ma na to rozwiązanie. Zaimplementowana funkcja sprawdzająca "text boxy" daje nam możliwość powiększenia każdego z nich poprzez proste przeciągnięcie prawego dolnego rogu.

380915006266352540
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/textboxsize.jpg)
  1. Start Google Chrome z wieloma witrynami.

Jeżeli chcesz aby przeglądarka Google Chrome załadowana została z różnymi witrynami w kartach, to jest oczywiście taka możliwość. Wystarczy przejść do Opcji przeglądarki, przejść do zakładki Podstawy, w funkcji "Po uruchomieniu" zaznaczyć "Otwórz następujące strony", kolejnym etapem jest dodanie witryn i przetestowanie omawianej opcji, uruchamiając ponownie Google Chrome.

380915006266549148
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/startmultiplepagechrome.jpg)
  1. Przeciągnij i upuść ściągnięte programy.

Po zakończeniu ściągania, możemy w bardzo prosty sposób skopiować bądź przenieść dany program bezpośrednio w oknie przeglądarki, stosując znaną wszystkim funkcję "przeciągnij i upuść".

380915006266745756
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2009/05/download.jpg)
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)