8 darmowych programów antywirusowych

8 darmowych programów antywirusowych
Mateusz Gołąb

23.01.2009 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie Pecetów i Windows zawsze jest duże zapotrzebowanie na programy antywirusowe. O ile pracując na Mac OS X można spokojnie podarować sobie instalowanie programu zabezpieczającego komputer przed wirusami, to korzystanie z Windows bez antywirusa może być problematyczne. Szczególnie dla nieuświadomionych użytkowników. Oto kilka darmowych (zazwyczaj do domowego użytku) programów antywirusowych, które można zainstalować od razu na nowym komputerze, a potem zastanowić się nad ewentualnym płatnym rozwiązaniem.

W świecie Pecetów i Windows zawsze jest duże zapotrzebowanie na programy antywirusowe. O ile pracując na Mac OS X można spokojnie podarować sobie instalowanie programu zabezpieczającego komputer przed wirusami, to korzystanie z Windows bez antywirusa może być problematyczne. Szczególnie dla nieuświadomionych użytkowników. Oto kilka darmowych (zazwyczaj do domowego użytku) programów antywirusowych, które można zainstalować od razu na nowym komputerze, a potem zastanowić się nad ewentualnym płatnym rozwiązaniem.

Co musi mieć program antywirusowy aby być ?przyzwoity"? Na co dzień przyda się bieżąca ochrona ?na żywo" (w czasie rzeczywistym) wszelkich otwieranych plików, jeśli program będzie miał wbudowany moduł chroniący pocztę elektroniczną - to też świetnie. Jednak najważniejszym parametrem będzie szybkość i częstotliwość aktualizacji bazy wirusów. Praktycznie wszystkie firmy udostępniające swoje narzędzia do ochrony komputerów zapewniają teraz aktualizacje co najmniej raz dziennie.

Aby zdobyć nieco wiedzy na temat oprogramowania antywirusowego, warto udać się na strony firm zajmujących się testowaniem i certyfikowaniem programów tego typu - takie jak VB100%, ICSA czy CheckMark. Więcej informacji znajdziecie też na stronach AV-Comparitives, AV-Test czy Virus Bulletin.

A teraz przejdźmy do listy naszych darmowych programów antywirusowych:

  1. Avira AntiVir Personal - FREE Antivirus, http://www.free-av.com/(http://www.free-av.com/)Stanowczo mój numer jeden, program który używam od lat na swoim pececie. Oczywiście z małymi przerwami, kiedy testuję inne tego typu programy. To prosty antywirus, który w darmowej wersji skanuje komputer na żądanie, a także zapewnia ochronę na bieżąco. W porównaniu do płatnej wersji jest okrojony z kilku modułów zajmujących się spyware, phishingiem, zabezpieczaniem przed niebezpiecznymi stronami internetowymi i innymi. Zbiera jednak bardzo mało zasobów komputera i działa bardzo stabilnie. Zbiera też doskonałe noty za szybkość skanowania, czas reakcji zespołu programistów na nowe zagrożenia oraz procent wykrywalności zagrożeń.photo position=\inside\114972/photo
  2. RISING Antivirus Free Edition, http://www.freerav.com/(http://www.freerav.com/)To dla mnie nowy program, na który natknąłem się podczas zbierania informacji do tego wpisu. Rising w darmowej wersji posiada wszelkie certyfikaty instytucji zajmujących się badaniem wirusów i programów antywirusowych. Wykrywa i usuwa wiele rodzajów zagrożeń - wirusy, trojany, programy szpiegujące, rootkity. Skanuje przychodzącą i wychodzącą pocztę (POP3/SMTP), wykrywa też różne próby zmiany w systemie i zainstalowanych programach. Jest w pełni funkcjonalny i darmowy do niekomercyjnego wykorzystania. Jedynie to, że firma jest chińska oraz wygląd interfejsu budzi moje zaniepokojenie...photo position=\inside\114973/photo
  3. PC Tools AntiVirus, http://www.pctools.com/(http://www.pctools.com/pl/free-antywirus/)Darmowa wersja tego programu zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, jest też wyposażony w moduł ochrony poczty elektronicznej. Jest też bardzo prosty w obsłudze, jak zresztą większość tego typu programów.
  4. AVAST 4 Home Edition, http://www.avast.com/(http://www.avast.com/pol/avast_4_home.html)Avast to znany program antywirusowy z wszechstronnymi możliwościami ochrony do ściagnięcia któego potrzebujemy zarejestrować się za darmo na stronie producenta. Zawiera moduł skanowania w czasie rzeczywistym, poczty elektronicznej, a także taki, który zajmuje się połączeniami P2P oraz tym, co przekazujemy sobie przez komunikatory internetowe.
  5. AVG 8 Free Anti-Virus, http://free.avg.com/(http://free.avg.com/)Okrojona i darmowa wersja AVG cały czas pozostaje wartościowym programem antywirusowym. Zapewnia podstawową ochronę łącznie z zabezpieczeniem w czasie rzeczywistym, poczty elektronicznej.
  6. COMODO Internet Security, http://www.comodo.com(http://www.personalfirewall.comodo.com/index.html)Cały pakiet w którym znajdziecie zarówno program antywirusowy oraz zaporę ogniową. Zapewnia wszechstronną ochronę komputera przed wszelkimi zagrożeniami z internetu. I nie ma żadnych ograniczeń licencyjnych - można używać w domu, można i w firmie. Za darmo. Od płatnej wersji różni się głównie brakiem rozbudowanych opcji wsparcia technicznego firmy.
  7. ClamWin Free Antivirus, http://www.clamwin.com/(http://www.clamwin.com/)To darmowy program oparty na ClamAV i opublikowany na licencji GNU General Public License. Zapewnia tylko i wyłącznie skanowanie na żądanie użytkownika.
  8. BitDefender 10 Free Edition, http://www.bitdefender.com/(http://www.bitdefender.com/PRODUCT-14-en--BitDefender-Free-Edition.html)To darmowa wersja znanego i cenionego BitDefendera w najnowszej wersji 10. Jednak bez płacenia mamy do dyspozycji tylko skanowanie na żądanie dysków i folderów komputera.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)