8 kultowych gier, w które zagracie za darmo online

8 kultowych gier, w które zagracie za darmo online

A w co Wy graliście w dzieciństwie? (Fot. Flickr/Extra Ketchup/Lic. CC by-sa)
A w co Wy graliście w dzieciństwie? (Fot. Flickr/Extra Ketchup/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski
12.01.2012 10:02, aktualizacja: 14.01.2022 10:08

Niezapomniane gry na Atari, Simsy, Quake, Civilization... W Sieci jest dziś mnóstwo gier, które Was zachwycały, kiedy mieliście lat kilkanaście. Wiele z nich jest dostępnych za darmo.

Niezapomniane gry na Atari, Simsy, Quake, Civilization... W Sieci jest dziś mnóstwo gier, które Was zachwycały, kiedy mieliście lat kilkanaście. Wiele z nich jest dostępnych za darmo.

Od czasu do czasu wszyscy lubią wrócić do przeszłości i stracić pół dnia na oglądaniu "Drużyny A" albo graniu w coś, z czego teoretycznie powinno się już dawno wyrosnąć. Nostalgia – ale oczywiście nie tylko. Wiele gier z lat 90. (i starszych) zasłużyło sobie na status kultowych.

Większość starych tytułów powraca dziś w nowej wersji – czy to na Facebooku, czy w innych serwisach. Jeśli jesteście za młodzi, żeby pamiętać niektóre pozycje z tej listy, polecam w zasadzie wszystko. Jeśli też wychowaliście się w latach 90., wiecie, o czym mówię.

Oto kultowe gry, w które dziś bez problemu zagracie online.

Civ World

Stare dobre Civilization pojawiło się latem na Facebooku pod nazwą Civ World. Innymi słowy, teraz możecie uprawiać pola, budować miasta, tworzyć jednostki bojowe i sprawdzać, jak to jest być despotą, razem ze swoimi znajomymi z największego serwisu społecznościowego na świecie. Czy jest coś lepszego niż wykończenie armii nielubianego kolegi z podstawówki?

The Sims Social

Społecznościowa wersja popularnych Simsów wystartowała latem 2011 roku - i już cieszy się dużym wzięciem na Facebooku. Jak pisał w grudniu Łukasz, The Sims Social było jedną z najpopularniejszych gier 2011 roku w tym serwisie.

Jeśli jeszcze nie macie własnej rodziny Simsów na Facebooku, poszukajcie wśród znajomych – na pewno ktoś już w to gra. Wśród moich znajomych ta gra rozprzestrzenia się bardzo szybko, choć chyba jeszcze nie tak jak kiedyś FarmVille.

Quake Live

Quake Live, czyli sieciowa wersja jednej z najbardziej kultowych strzelanek w historii gier komputerowych. I właściwie nie wiem, co jeszcze dodać. Nie wszyscy są fanami Quake'a, ale wszyscy go dobrze znają. Quake online też ma już od dawna grupę fanów, która każdego dnia robi się coraz większa.

Nie ma jednak problemu z zagraniem – a pamiętam, że w dniu, kiedy serwis internetowy z grą otwarto, była gigantyczna kolejka chętnych do udania się w podróż do przeszłości.

Asteroids Online

Jedna z najstarszych rzeczy w tym zestawieniu, jeszcze z lat 80. Niektórzy z Was mają prawo nie pamiętać Atari, firmy, która była pionierem na rynku sprzętu komputerowego i gier elektronicznych. Asteroids to jedna z kultowych gier na Atari, których nie trzeba przedstawiać.

W tego typu gry można zagrać coraz częściej w przeglądarce, bez emulatora. Ba, niektóre z nich dorobiły się już własnych aplikacji na komórki.

Dungeons & Dragons: Heroes of Neverwinter

Kultowa gra RPG na razie nie cieszy się wielkim zainteresowaniem na Facebooku - a szkoda. Możliwości facebookowych Lochów i smoków na razie mnie nie powalają, ale to wciąż wersja beta.

Mam nadzieję, że kiedyś zdobędzie i tu zasłużoną popularność, w końcu to gra, która dała początek całemu przemysłowi role-playing.

Team Fortress 2

Na wyższych poziomach gra wciąż domaga się wykupienia pakietu premium. Jeśli nie chce się płacić, przypomina to trochę lizanie cukierka przez papierek. Dlatego choć gra bardzo mi się spodobała, uznałem, że jednak sobie daruję.

World of Warcraft

Age of Empires Online

World of Warcraft powstał w 2004 roku, więc pewnie jest jeszcze za wcześnie na nazywanie tej gry kultową. Ale wśród gier online to prawdziwy weteran (i król jednocześnie), dlatego grzechem byłoby tu o niej nie wspomnieć.

Ma tę zaletę, że da się w nią zagrać w zasadzie na każdym komputerze, ale grafika niestety nie powala. Do 20. poziomu można grać za darmo. Ciekaw jestem, czy World of Warcraft przetrwa starcie z The Old Republic, nową, nieźle zapowiadającą się grą z gatunku MMORPG.

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)