9 zapomnianych systemów operacyjnych

Strona główna9 zapomnianych systemów operacyjnych
13.07.2009 22:05
cemetery1
cemetery1
Mateusz
Mateusz

Google zapowiedziało powstanie Chrome OS, a Microsoft ukończył prace nad Windows 7. Większość z nas zna tylko kilka systemów operacyjnych, ale trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało ich naprawdę dużo. Część z nich funkcjonuje do dzisiaj, niektóre straciły na znaczeniu,  a jeszcze inne w ogóle przestały istnieć.

Google zapowiedziało powstanie Chrome OS, a Microsoft ukończył prace nad Windows 7. Większość z nas zna tylko kilka systemów operacyjnych, ale trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało ich naprawdę dużo. Część z nich funkcjonuje do dzisiaj, niektóre straciły na znaczeniu,  a jeszcze inne w ogóle przestały istnieć.

1. Amiga OS, rok stworzenia: 1985, Commodore

Kilka lat temu w serwisie ArsTechnica napisano, że Amiga była maszyną wyprzedzającą czas. Kiedy w 1985 r. rozpoczęto jej sprzedaż, kolorowy ekran (4096 kolorów), czterokanałowy dźwięk stereo i możliwość podkręcania sprzętu sprawiły, że Macintoshe i PC stały się przestarzałe. Na szczęście dla Apple, Commodore nie miało pomysłu co robić dalej. Tym samym pogrzebało Amigę ku rozpaczy wielu osób z całego świata.

amiga
amiga

2. BeOS, rok stworzenia: 1991, Be Inc.

Apple w 1995 roku zaoferowało firmie Be Inc 125 milionów dolarów za kupno firmy tego systemu, jednak prezes Jean-Louis Gassée chciał 200 milionów. Apple posiadało jeszcze drugą opcję: system NeXTSTEP. Apple wybrało drugi produkt, ponieważ BeOS był niekompletny i nie posiadał wielu podstawowych funkcji (np. możliwości drukowania). Jak na ironię, Apple po kupnie praw do NeXTSTEP musiało od nowa tworzyć wiele funkcji tego systemu, w tym...opcję drukowania. Ostatecznie majątek spółki Be Inc. wykupiła w 2001 r. firma Palm Inc. za 11 milionów USD.

beos
beos

3. OS/2, rok stworzenia: 1985, IBM

Microsoft i IBM stworzyły wspólnie OS/2 w 1985 roku. Jego nazwa oznaczała, że był tworzony dla drugiej generacji komputerów osobistych. Współpraca skończyła się pięć lat później, kiedy to Windows 3 stał się ogromnym hitem. IBM miał rozpocząć prace nad wersją 2.0 systemu, natomiast Microsoft nad wersją 3.0 znaną jako NT OS/2. Projekt upadł w 1995 r. wraz z wprowadzeniem przez IBM nowych super-komputerów osobistych IBM Power Series. IBM zakończył sprzedaż OS/2 pod koniec 2005 r., a rok później przestał wspierać go pomocą techniczną. Mimo to, nadal jest wykorzystywany w wielu...bankomatach.

4. Arthur, rok stworzenia: 1987, Acorn Computers Ltd

Stworzony w ciągu pięciu miesięcy Arthur, miał być systemem, który zapełni lukę na krótki okres czasu. Przetrwał do 1989 roku, kiedy to powstał RISC OS. Mimo iż Arthur miał być tylko pewnego rodzaju przejściówką, sporo osób podobno używa go do tej pory.

arthur
arthur

5. Inferno, rok stworzenia: 1996, Bell Labs

To system zaprojektowany do pracy na wielu komputerach, które są połączone siecią komputerową. Stworzony przez Bell Labs w 1996 (wersja Beta). Później powstało kilka nowych odsłon (Release 1.0, 2nd Edition, 3rd Edition, 4 th Edition). Ostatnia, czwarta wersja pojawiła się w 2007 roku. Inferno wkrótce stało się projektem Open Source, jednak nie widać, aby ktoś pracował nad jego rozwojem, co nie wróży niczego dobrego.

inferno
inferno

6. XTS-400, rok stworzenia: 1992, BAE Systems

System ceniony przede wszystkim za bezpieczeństwo. On jak i jego następcy nadal są wykorzystywane przez wojsko. Pierwsza odsłona pojawiła się w 2003, a ostatnia stabilna wersja (6.5) w sierpniu 2008 r. Działa z procesorami opartymi na architekturze x86.

xts
xts

7. UIQ (User Interface Quartz), rok stworzenia: 1998, Ericsson

Po wykupieniu Symbiana przez Nokię i otworzeniu źródeł tego systemu UIQ stanął nad przepaścią. Motorola i Sony Ericsson próbowały go uratować i sponsorować do czasu, aż firma wyjdzie z dołka, niestety ich cierpliwość się skończyła, a wraz z nią żywot tego system. Gwoździem do trumny była decyzja Symbian Foundation o związaniu przyszłości z s60 OS.

uiq
uiq

8. BSD (Berkeley Software Distribution), rok stworzenia (lata '70), Uniwersytet Kalifornijski Berkley, AT&T

Odmiana Unixa, stworzona na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkley, wywodzi się z rozszerzeń do systemu produkowanego przez firmę AT&T. BSD powstał w latach '70. Projekt prężnie się rozwijał, jednak w 1993 r. rozpoczął się proces o nielegalne korzystanie z kodu zastrzeżonego przez AT&T (a w późniejszym czasie Novella). Doszło do ugody, cała sprawa spowodowała jednak, że projekt został spowolniony, rezultatem czego było pojawienie się jeszcze tylko jednej jego wersji - 4.4BSD Lite2.

9. CP/M (Control Program/Monitor lub Control Program/Microcomputer), rok stworzenia: 1974, Digital Research system

Produkowany przez firmę Digital Research System, pozwalający na działanie tylko jednego procesu. Pierwotnie został napisany dla procesora Intel 8080, ale używano go także na popularnym Zilog Z80. System upadł, ponieważ jego producenci nie potrafili wykorzystać pomysłów, popełniali błędy, a na rynku pojawił się MS-DOS.

cpm
cpm

Źródło: BusinessinsiderWikipedia

Udostępnij:
Komentarze (0)