10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata

Ten artykuł ma 6 stron:

C-17A Globemaster III

C-17A Globemaster III (Fot. Wikimedia Commons)

Cena: 328 mln dolarów

Producent: Boeing, USA

Rok oblotu/wejścia do służby: 1991/1993

Samolot transportowy, projektowany początkowo jako następca wysłużonego C-130 Hercules, nie wyparł tych produkowanych od lat 50. XX wieku maszyn, ale stał się ich uzupełnieniem. Samolot posiada właściwości STOL (Short Take-Off and Landing) pozwalające na operowanie – mimo swoich rozmiarów – z lotnisk polowych. C-17 może przetransportować do 77 ton ładunku.

Samoloty C-17A są używane również przez Polskę w ramach Strategic Airlift Capability (SAC). Polska ma prawo do wykorzystania tych maszyn przez 150 godzin rocznie. Zostały użyte m.in. do transportu zaopatrzenia dla żołnierzy w Iraku oraz do sprowadzenia do Polski trumien ofiar katastrofy w Smoleńsku.

E-3 Sentry

E-3 Sentry w asyście samolotów Panavia Tornado F3s (Fot. Wikimedia Commons)

Cena: ponad 300 mln dolarów

Zobacz również: Gadżetovlog - zrzędzenia zrzędy o kinie

Producent: Boeing, USA

Rok oblotu/wejścia do służby: 1975/1977

Samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej to powietrzne centrum dowodzenia, komunikacji i naprowadzania, a zarazem główny komponent systemu AWACS. Wojskowa maszyna powstała w oparciu o kadłub pasażerskiego Boeinga 707. Charakterystycznym elementem samolotu jest umieszczona nad kadłubem obrotowa antena radaru.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Czterech mężczyzn w życiu Jolie Bomby atomowe w grach. 15 wybuchowych filmów! [galeria wideo] 20 milionów Internautów w Polsce Rosja prawie przyznała się do ataków na Estonię Poczta głosowa w Blogger.com Sumo Paint 2.0 Komiksy w (amerykańskich) PSP TOPster: top 10 tatuaży z motywem z gier! E3 2009: grywalne demo Modern Warfare 2 Capcom oficjalnie wykorzystało fanowską okładkę Resident Evil 5 Kilkadziesiąt lat w żołądku? Na niektórych przedmiotach nie robi to wrażenia! Niezły cyrk [zwiastun]

Popularne w tym tygodniu:

Czesi wymyślili antysmogowe piwo. Rozdawali je za darmo Swytch przedstawia najmniejszy i najlżejszy na świecie zestaw do konwersji na rower elektryczny