Izrael chce integracji rodzimego uzbrojenia z F‑35

W 2017 r. mają się rozpocząć dostawy myśliwców Lockheed Martin F-35 dla Izraela. Lokalna prasa donosi o rosnących staraniach Izraela o zgodę USA na dostosowanie F-35 do izraelskich pocisków i bomb.

fot. JSF
fot. JSF
Adam Maciejewski

W 2017 r. mają się rozpocząć dostawy myśliwców Lockheed Martin F-35 dla Izraela. Lokalna prasa donosi o rosnących staraniach Izraela o zgodę USA na dostosowanie F-35 do izraelskich pocisków i bomb.

Izrael otrzyma w pierwszej transzy 20 F-35 w ramach bezzwrotnej amerykańskiej pomocy wojskowej za ok. 2,75 mld dolarów. Izrael od samego początku chciał montować w swoich F-35 własne systemy pokładowe. Podobnie jak w przypadku F-16.

fot. JSF
fot. JSF

Amerykanie byli temu przeciwni, gdyż Izrael nie współfinansował rozwoju F-35. Rodzi to problemy na linii USA-zagraniczni uczestnicy programu. Izrael chce przede wszystkim dostosować F-35 do pocisków powietrze-powietrze Python-5 zamiast amerykańskich AIM-9X..

fot. Raytheon
fot. Raytheon
fot. Rafael
fot. Rafael

Python-5 ma aż 18 powierzchni aerodynamicznych, laserowy żyroskop oraz 2-zakresową, termowizyjną głowicę poszukującą o kącie obserwacji 100°. Na bazie wskazań awioniki pocisk może zaatakować cel w dowolnym położeniu względem samolotu. Python-5 już po starcie sam namierzy i rozpozna cel.

fot. Rafael
fot. Rafael

Oczekiwania Izraela nie kończą się na Pythonie-5. Ze względu na wymiary wewnętrznych komór uzbrojenia F-35 w grę mogą też wchodzić szybujące bomby kierowane Rafael SPICE. Moim zdaniem najodpowiedniejsza jest Spice-1000 (masa 500 kg) dzięki składanym skrzydłom. Naprowadzanie zapewnia elektrooptyczna 2-zakresowa (CCD+IIR) głowica, wspierana przed odbiorniki INS i GPS, algorytm identyfikacji danych topograficznych oraz pokładową bibliotekę celów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.