Abiliti - elektronika w brzuchu człowieka

Jest sterowana procesorem, ma chip sieci bezprzewodowej, przesyła sygnały do systemu nerwowego i kosztuje 21 tysięcy dolarów. Wszczepia się ją w jamie brzusznej, zaś jej nazwa to Abiliti. A do czego służy?

Abiliti
Abiliti
Henryk Tur

13.03.2011 14:00

Jest sterowana procesorem, ma chip sieci bezprzewodowej, przesyła sygnały do systemu nerwowego i kosztuje 21 tysięcy dolarów. Wszczepia się ją w jamie brzusznej, zaś jej nazwa to Abiliti. A do czego służy?

W założeniach ta "elektroniczna pigułka" ma być odpowiedzialna za wytwarzanie uczucia sytości u osób cierpiących na nadmierną otyłość. "Instalowana" jest blisko żołądka. Jedno z wyprowadzeń mocowane jest do receptorów nerwu poza żołądkiem. Dzięki temu przesyła ona do mózgu fałszywe uczucie sytości. Sygnały te są zmienne - inaczej system nerwowy przyzwyczaiłby się do nich i ignorował je. Jednak na tym nie koniec funkcjonalności Abiliti.

Abiliti - malutkie, ale jakie możliwości!
Abiliti - malutkie, ale jakie możliwości!

W tym sprytnym urządzonku umieszczono także akcelerometr. Pozwala on określić, czy pacjent wykonuje zaplanowane ćwiczenia, zaś wszelkie dane przesyłane są prosto do laptopa lekarza. Ten wynalazek medyczny powstał dzięki kalifornijskiej firmie Intrapace i zaczyna się go stosować w klinikach leczenia otyłości w USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Choć jego koszt jest dwukrotnie większy niż używane powszechnie przy chorobliwej otyłości paskowanie żołądka, to jednak testy Abiliti pokazały, że daje świetne rezultaty.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.