AGD przyszłości. 10 najciekawszych koncepcji domowego sprzętu, który zmieni nasze życie

AGD przyszłości. 10 najciekawszych koncepcji domowego sprzętu, który zmieni nasze życie

Mab
Mab
Łukasz Michalik
07.11.2013 11:00, aktualizacja: 13.01.2022 10:17

Nowe technologie nie miałyby sensu, gdyby nie zmieniały naszego życia. Gdzie najłatwiej dostrzec ich działanie? Zamiast wypatrywać dronów czy sprzętu wojskowego, wystarczy spojrzeć na sprzęt AGD. Przedstawione tu pomysły wybiegają znacznie w przyszłość i pokazują, jak po dopracowaniu potrzebnych technologii może wyglądać wyposażenie naszych domów.

Nowe technologie nie miałyby sensu, gdyby nie zmieniały naszego życia. Gdzie najłatwiej dostrzec ich działanie? Zamiast wypatrywać dronów czy sprzętu wojskowego, wystarczy spojrzeć na sprzęt AGD. Przedstawione tu pomysły wybiegają znacznie w przyszłość i pokazują, jak po dopracowaniu potrzebnych technologii może wyglądać wyposażenie naszych domów.

GAIA Root

GAIA Root
GAIA Root

To urządzenie jest połączeniem odświeżacza powietrza z miniaturowym trawnikiem. GAIA Root przypomina coraz popularniejsze horyzontalne zielniki, a dzięki modułowej budowie jego wielkość może zostać łatwo dostosowana do potrzeb.

GAIA Root ma być prostym sposobem na zapewnienie w domu dużej ilości żywych, zielonych roślin, a urządzenie ma wymuszać obieg powietrza, które będzie przy okazji nawilżane i oczyszczane.

Mab

Najwyższy czas polubić drony. Mab to odkurzacz przyszłości działający w niecodzienny sposób. Jego projektant, Adrian Perez Zapata, przewiduje, że Mad najpierw odbędzie przejażdżkę po domu, skanując go w poszukiwaniu brudnych powierzchni, a następnie wypuści rój 908 miniaturowych latających robotów, które wezmą na siebie trud posprzątania każdego zakamarka w domu.

Projekt jest ciekawy, ale spośród prezentowanych w tym zestawieniu prawdopodobnie najdalszy od realizacji. Na razie istnieje tylko w postaci kilku wizualizacji i ogólnej koncepcji. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu nagrody w tegorocznym konkursie Electrolux Design Lab.

Aeroball

Projekt Polaka, Jana Ankiersztajna, to zestaw lewitujących kulek. Lewitacja ma być możliwa dzięki umieszczonym w nich zbiornikom z helem, a kulki mają być pokryte powłoką, która po wystawieniu na działanie światła będzie świeciła w nocy.

Poza źródłem światła Aeroball ma być też odświeżaczem powietrza. W ciekawy sposób rozwiązano komunikację z urządzeniem: gdy będzie konieczna wymiana filtra, kulka powiadomi o tym użytkownika, opadając na ziemię.

Ribbon

To urządzenie, a właściwie gadżet kuchenny, może pełnić kilka funkcji. W zależności od potrzeb może chłodzić (biała strona) lub ogrzewać (czarna strona), a dzięki swojemu kształtowi może zostać owinięte np. wokół przeznaczonej do schłodzenia butelki lub garnka w celu podgrzania potrawy.

Energia ma być zapewniana przez ogniwa termoelektryczne, a ładowanie ma polegać np. na owinięciu naczynia, w którym znajduje się niedawno ugotowana i przeznaczona na później potrawa.

Nutrima

Kolejnym futurystycznym sprzętem jest Nutrima. To połączenie płyty grzewczej z domowym laboratorium i dietetykiem. Idea towarzysząca powstaniu tego sprzętu zakłada, że Nutrima w czasie rzeczywistym będzie analizować przygotowywaną potrawę, informując o jej wartościach odżywczych i ewentualnie wykrytych zagrożeniach, jak różne zanieczyszczenia czy nieświeża żywność.

Orbit

Koncepcja tej pralki wyprzedza, niestety, technologie, którymi dysponujemy. Orbit jest pierścieniem, w którym znajduje się szklana kula z ulokowanym wewnątrz koszem z metalowej siatki. Dzięki polu magnetycznego kula ma być wprawiana w ruch wirowy, a umieszczone wewnątrz ubrania będą czyszczone suchym lodem, czyli w sposób, jaki obecnie wykorzystuje się m.in. do przemysłowego czyszczenia różnych urządzeń.

Air Well

Ten projekt to samowystarczalna zmywarka. Urządzenie ma być zasilane światłem słonecznym, a niezbędna do działania woda ma być „produkowana” poprzez skraplanie wilgoci z powietrza. Dodatkowym źródłem energii ma być biogaz uzyskiwany z resztek żywności.

Projekt wydaje się ciekawy, zastanawiam się jednak, czy projektant wziął pod uwagę to, że w naszym klimacie w ogrzewanych mieszkaniach staramy się raczej nawilżać, niż dodatkowo osuszać powietrze.

Bio Robot Refrigerator

Jednym z najciekawszych projektów wydaje się Bio Robot Refrigerator. Jest to futurystyczna lodówka wypełniona neutralnym, pozbawionym zapachu i nieprzywierającym żelem. Umieszczanie w niej produktów będzie polegało na zatopieniu ich w żelu chłodzącym. Energię do działania ma zapewniać panel słoneczny wspomagany wbudowanym akumulatorem.

Foliage

Co postawić na parapecie zamiast rośliny? Jej futurystyczną wersją może być Foliage – urządzenie, które dzięki energii słonecznej ma filtrować i chłodzić powietrze, działając jak stojący na parapecie klimatyzator. Co więcej, Foliage ma mieć możliwość samodzielnego zmieniania kształtu, czym ma przypominać żywy organizm, reagujący na zmieniające się warunki.

OZ-1

Tym razem coś z drobiazgów: wyglądający jak masywny naszyjnik OZ-1 ma być osobistym aromaterapeutą. Jego zadaniem będzie filtrowanie powietrza i uwalnianie go wraz z wybranymi przez użytkownika zapachami. Sądząc po liczbie projektów związanych z oczyszczaniem powietrza, można odnieść wrażenie, że projektanci przewidują, że świat przyszłości będzie bardzo nieprzyjaznym miejscem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)