Airbus ma imponujące plany na kolejne 40 lat!

Airbus ma imponujące plany na kolejne 40 lat!

Airbus ma imponujące plany na kolejne 40 lat!
Grzegorz Nowak
14.06.2011 13:01

Gigant lotniczy roztacza zadziwiającą i nie tak odległą wizję tego, jak w przyszłości będzie wyglądać pasażerski transport. Czy skusilibyście się na podróż przeźroczystym samolotem?

Gigant lotniczy roztacza zadziwiającą i nie tak odległą wizję tego, jak w przyszłości będzie wyglądać pasażerski transport. Czy skusilibyście się na podróż przeźroczystym samolotem?

Na Gadżetomanii bardzo często piszemy o różnych konceptach, nieraz wybiegających daleko w przyszłość. Większość z nich tworzona jest przez niezależnych projektantów, którzy swoje projekty traktują raczej jako pokaz możliwości - większość pomysłów nie ma szans na realizację. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli wypowiadają się przedstawiciele Airbusa, firmy, która produkuje największe samoloty pasażerskie na świecie.

Obraz

Na specjalnej stronie internetowej Airbus ujawnia swoje plany sięgające 2050 roku. Najciekawszym pomysłem jest chyba koncepcja samolotu przyszłości, który zapewni zupełnie inny komfort podróży niż dzisiejsze. Niezwykła będzie przede wszystkim jego kabina. Zamiast stalowej skorupy, w której zamknięci są pasażerowie, Airbus planuje stworzenie przeźroczystych ścian, przez które podróżujący będą mogli podziwiać podniebne widoki. Na tym jednak się nie kończy.

Komfort podróży ma być dostosowany do wymagań pasażera. Koniec z podziałem na klasę pierwszą, biznesową i ekonomiczną - każdy pasażer traktowany jest indywidualnie. Relaks, granie w gry komputerowe, interakcja z innymi pasażerami lub osobami na ziemi - wszystko jest możliwe na życzenie podróżnego.

W poszczególnych "strefach" samolotu dostępne będą różne formy aktywności. Strefa rewitalizacji zapewni panoramiczne widoki tego, co znajduje się nad i pod pasażerem, a fotele dopasują się do siedzącego. Jak mówi jeden z przedstawicieli firmy:

Fotele będą się zmieniać, więc będzie można mieć miejsce do pracy, do spania albo przyjęcia wizyty - w zależności od wymagań.

W strefie interakcji będzie można cieszyć się wirtualną rzeczywistością - np. wybrać się na zakupy i przymierzyć ubrania dzięki projektorom. Aktywni pograją przy wirtualnej ścianie (baseball, golf, tennis). Do dyspozycji pasażerów będzie również bar - to dla tych, którzy wolą spędzić lot w miłym towarzystwie. Dla pragnących odrobiny prywatności dostępne będą specjalne kapsuły, w których można zorganizować wideokonferencję, spotkanie biznesowe, romantyczną kolację czy poczytać na dobranoc dzieciom znajdującym się w domu.

Obraz

Projekt zakłada, że samolot będzie znacznie bardziej bezpieczny dla środowiska. Nawet niektóre elementy konceptu zostały zainspirowane naturą.

Airbus ma bardzo ambitne plany - widać to na każdym kroku tego konceptu. Na razie ciężko mi sobie wyobrazić, żeby taki samolot mógł z powodzeniem trafić do komercyjnego użycia - górnolotne wizje przyszłości już nieraz bledły w starciu rzeczywistością. Z drugiej strony konstruktorzy największych obecnie samolotów chyba dobrze wiedzą, jakie możliwości daje technologia, więc ich pomysły nie są bezpodstawne. Pozostaje tylko przyglądać się i rozliczyć wizjonerów za 40 lat.

Swoją drogą - koniecznie zobaczcie stronę the Future by Airbus - znajdziecie na niej naprawdę sporo ciekawych rzeczy.

Obraz

Źródło: foxnews.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)