Algi przyszłością biodegradowalnych papierowych baterii

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu Uppsala twierdzą, że algi mogą mieć decydujący wpływ na produkcję biodegradowalnych baterii, które z powodzeniem mogą konkurować z podobnymi litowo-jonowymi produktami.

algi
algi
Marcin Krzewicki

27.11.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:51

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu Uppsala twierdzą, że algi mogą mieć decydujący wpływ na produkcję biodegradowalnych baterii, które z powodzeniem mogą konkurować z podobnymi litowo-jonowymi produktami.

Maria Stromme i jej uniwersytecki zespół uznał, że cuchnące kępy glonów Cladophora występujących na plażach, mogą być użyte w produkcji typu celulozy, której komórki mają 100-krotnie większą powierzchnię od tych znajdujących się chociażby w papierze. Oznacza to, że większa komórka może pomieścić sporą ilość polimerów niezbędnych w efektywnym procesie zasilania, a energia będzie zatrzymana w nich przez długi okres czasu.

Baterie na bazie papieru z glonów mają 2 krotnie większą pojemność niż zwykły papier z "tradycyjnej" celulozy. Nowy typ akumulatorków będzie można naładować w ciągu zaledwie 11 sekund. Technologia powinna znaleźć zastosowanie w elastycznej elektronice chociażby odzieży (koszulka z equalizerem), gazetach i wizytówkach.

źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.