Allegro utajnia dane użytkowników

Allegro utajnia dane użytkowników10.02.2010 10:58
Allegro utajnia dane użytkowników
Andrzej Biernacki

Począwszy od 23 lutego loginy użytkowników dokonujących zakupów za pośrednictwem Allegro będą widoczne jedynie dla stron transakcji. Pozostali internauci zobaczą pierwszy i ostatni znak pełnej nazwy. W środku znajdzie się wielokropek.

Począwszy od 23 lutego loginy użytkowników dokonujących zakupów za pośrednictwem Allegro będą widoczne jedynie dla stron transakcji. Pozostali internauci zobaczą pierwszy i ostatni znak pełnej nazwy. W środku znajdzie się wielokropek.

Administratorzy Allegro twierdzą, że "przyczyni się to do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa zakupów". Każdy będzie mógł nadal ocenić status potencjalnego partnera zakupowego - gwiazdki oraz dodatkowe oznaczenia będą widoczne.

Mikołaj Paczkowski z działu bezpieczeństwa Allegro powiedział:

Anonimizacja loginów ma za zadanie przede wszystkim ochronę prywatności i zwiększenie komfortu zakupów w serwisie. Dzięki anonimizacji osoby niepowołane nie będą znały naszej listy zakupów.

Ograniczeniu ma również ulec ilość niechcianej korespondencji. Zniknąć ma zjawisko podszywania się pod sprzedających. Nowe loginy nie będą linkowały do karty z dodatkowymi informacjami o internaucie.

Niestety zespół Allegro nadal nie zajął znacznie pilniejszą kwestią - problemem niezweryfikowanych użytkowników. Przedstawiciele serwisu utrzymują, że problem "rozwalaczy aukcji" jest marginalny. W grudniu 2009 takich kont znaleziono 50, w styczniu - raptem 5.

Patryk Tryzubiak, rzecznik prasowy Allegro, powiedział Dziennikowi Internautów:

Skala zjawiska jest porównywalna do innych sporadycznych i nieraz bardzo dziwnych przypadków, które musimy indywidualnie rozpatrzyć. W porównaniu z milionami transakcji i milionami aktywnych użytkowników miesięcznie są to incydentalne przypadki i tak też do ich aktywności musimy podchodzić.

Wcześniej na Wykopie pojawiły się linki ze stycznia, na których widać przynajmniej kilkanaście złośliwych kont. Ich właściciele składali fałszywe oferty kupna. W rezultacie sprzedawcy byli często oskarżani o sztuczne podbijanie cen.

Allegro najwyraźniej nie wie, jak rozwiązać problem niezweryfikowanych kont. Tymczasem wystarczy korzystać ze sprawdzonych metod. DI przytoczył komentarz Jacka Strzembkowskiego z Aukcje.org:

Skutecznym rozwiązaniem - przy zachowaniu zysków serwisu - jest pomysł, który jakiś czas temu wdrożył eBay. Zakup od użytkownika bez weryfikacji może być traktowany jako "zawieszony" do czasu dokonania wpłaty. Co więcej, w takim modelu sprzedaży zakupy możliwe są nie tylko bez weryfikacji konta kupującego, ale nawet bez jakiejkolwiek rejestracji konta.

Sądzę, że na takie rozwiązanie Allegro nie jest w stanie sobie pozwolić. Programiści serwisu od roku tuningują panel "moje Allegro" - czym skutecznie irytują sprzedawców. Pozostali w XX wieku - funkcjonalnie o dekadę za konkurencją, która już dawno poradziła sobie z tym i podobnymi "nierozwiązywalnymi" problemami.

W eBayu obowiązuje prosta zasada, że "dopóki niezarejestrowany użytkownik nie zapłaci za towar, ten nadal jest dostępny na aukcji dla innych użytkowników". Skutecznie eliminuje to sytuacje, w których ktoś kupuje produkt dla żartu.

Źródło: Bankier.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)