AMD Brazos - nadchodzi koniec dominacji Intela? [wideo]

O połowę mniejszy pobór energii, o połowę mniejsza cena i nawet 3-krotnie większa wydajność. O czym mowa? O nowych procesorach AMD. Czy Chipzilla (Intel) ma się czego obawiać? Czy dominacja procesorów Intel Core zostanie przerwana? Wygląda na to, że to całkiem realna perspektywa.

Intel czy AMD - kto wygra?
Intel czy AMD - kto wygra?
Jacek Klimkowicz

19.10.2010 18:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O połowę mniejszy pobór energii, o połowę mniejsza cena i nawet 3-krotnie większa wydajność. O czym mowa? O nowych procesorach AMD. Czy Chipzilla (Intel) ma się czego obawiać? Czy dominacja procesorów Intel Core zostanie przerwana? Wygląda na to, że to całkiem realna perspektywa.

Demonstracja platformy AMD Brazos nie pozostawia wątpliwości. Nowe jednostki APU, znane jako Zacate i Ontario, wydają się wyraźnie lepsze od dominujących obecnie układów Intela. W starciu wziął udział procesor Intel Core i5-520M oraz jeden z układów Brazos.

Obraz

Na filmie widzimy, że z procesora Intel Core i5-520M wyciśnięto "zaledwie" 8,8 Gigaflopa przy poborze mocy na poziomie 38,3 W, podczas gdy konkurent ze strony AMD bez trudu przekroczył granicę 21 Gigaflopów, wydzielając przy tym tylko 19 W ciepła. Niemożliwe? A jednak.

Wszystko wyjaśni się, kiedy jednostki trafią na rynek. Nowe układy AMD będą montowane w ultracienkich notebookach i netbookach. Każdy z procesorów AMD Brazos ma być monolitycznym układem krzemowym łączącym w sobie funkcjonalność CPU i GPU. Ponoć nie zabraknie obsługi DirectX 11 i OpenCL.

Choć Q1 to okres zimowy, za sprawą Intela i AMD będzie bardzo gorąco. Zbliża się bowiem premiera nowych jednostek Intela - Sandy Bridge. Kto będzie górą? Nie wiadomo, ale na pewno skorzystają na tym klienci.

Źródło: SemiAccuratenetbooknews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.