AMD Llano - pierwsze testy za nami. Jest postęp!
Jedni liczyli na godną konkurencję dla Intel Core drugiej generacji, inni wieszczyli im porażkę. Wszystko to jednak były czcze gadaniny, oparte na przeciekach i spekulacjach. Teraz, gdy pierwsze testy AMD Llano trafiły do Sieci, czas poznać fakty.
17.06.2011 22:30
Jedni liczyli na godną konkurencję dla Intel Core drugiej generacji, inni wieszczyli im porażkę. Wszystko to jednak były czcze gadaniny, oparte na przeciekach i spekulacjach. Teraz, gdy pierwsze testy AMD Llano trafiły do Sieci, czas poznać fakty.
Zobacz także
Te zaś stawiają efekt pracy inżynierów AMD w całkiem niezłym świetle. Przede wszystkim bardzo zauważalnie poprawiono sposób zarządzania energią przez jednostki, dzięki czemu laptopy wyposażone w APU Llano będą działać naprawdę długo. Dość powiedzieć, że z testów Anandtecha wynika, iż notebook z 4-rdzeniowym AMD A8-3500M działa równie długo jak model z dwurdzeniowym Intel Core i5-2520M.
Oczywiście mowa o konfiguracjach z bateriami o zbliżonej pojemności (2 Wh różnicy) i bez dedykowanych kart graficznych. To robi wrażenie. Bilans energetyczny wydaje się nieco lepszy niż w przypadku quadów Intel Core drugiej generacji. Drugim atutem chipów Llano są zintegrowane w nich GPU, których wydajność jest na tyle dobra, że okazjonalni gracze będą mogli przy nich pozostać.
Civilization V w rozdzielczości 1366 x 768 przy detalach na low śmiga na AMD A8-3500M z Radkiem 6620G z prędkością blisko 30 FPS. Przy analogicznych ustawieniach w Battlefield: Bad Company 2 APU wyciąga blisko 50 FPS, a w Colin McRae: DiRT 2 prawie dobija do 100 FPS. Mafia II i Metro 2033 hulają płynnie w tejże rozdzielczości przy średnim poziomie szczegółowości!
Co ważne - pod względem osiągów integra AMD wyprzedza w wielu przypadkach dogania dedykowane karty pokroju GeForce'a GT 425M i Radeona HD 5650. Intel HD Graphics 3000 wypada na tle najmocniejszego, zintegrowanego w Llano GPU jak kastrat z zeszłej epoki. Z drugiej strony APU brakuje odpowiednika Quick Synca Intela, który daje ogromnego boosta przy transkodowaniu wideo.
Oczywiście nie wszystko wyszło tak, jak wyjść powinno. Wydajność rdzeni wykonawczych, niestety, jest kiepska. Nie pomaga tu Turbo Core ani spory cache. Tutaj AMD zatrzymało się na poziomie sprzed 2 lat i nawet do pierwszej generacji Intel Core dużo brakuje. Najsłabszy quad-core Intel Core i7-2630QM wręcz masakruje niemal najmocniejszego, mobilnego 4-rdzeniowca AMD.
W CineBenchu R11.5 w teście wielowątkowym AMD A8-3500M osiąga wynik 1,88 pts, podczas gdy popularna i tania i7 ponad 2,5-krotnie więcej (4,75 pts). Ba, nawet dwurdzeniowy Intel Core i5-520M (czyli chip Core 1. generacji) jest prawie 20% szybszy. Oznacza to tylko tyle, że jest słabo i wymagajacy użytkownicy, dla których liczy się moc CPU a nie GPU, nie mają czego u AMD szukać.
Na szczęście ceny laptopów z AMD Llano mają być naprawdę niezłe, więc w segmencie budżetowych, nie wahajmy się tego powiedzieć, laptopów szykuje się ostra rywalizacja. Szkoda tylko, że jak zwykle quady AMD będą walczyć ze słabymi dwurdzeniowcami Intela. Na pocieszenie pozostaje mi powiedzieć, że APU Trinity (sukcesor Llano) mają być 50% szybsze...
Źródło: Anandtech