AMD prezentuje nowe procesory do laptopów - czy chipy Richland zagrożą serii Intel Core?

AMD prezentuje nowe procesory do laptopów - czy chipy Richland zagrożą serii Intel Core?18.03.2013 17:00
AMD Richland
AMD Richland
Jacek Klimkowicz

Bez większego rozgłosu AMD wprowadziło na rynek nową serię mobilnych jednostek APU (CPU i GPU w monolitycznym układzie), a wraz z nimi kilka nowych, ciekawych technologii. Tylko czy postęp, jakkolwiek widoczny gołym okiem, nie jest zbyt mały, by przełamać dominację Intela?

Bez większego rozgłosu AMD wprowadziło na rynek nową serię mobilnych jednostek APU (CPU i GPU w monolitycznym układzie), a wraz z nimi kilka nowych, ciekawych technologii. Tylko czy postęp, jakkolwiek widoczny gołym okiem, nie jest zbyt mały, by przełamać dominację Intela?

Nowe jednostki należące do serii A, znane szerzej jako Richland, bazują (podobnie jak układy Trinity) na architekturze Piledriver. Inżynierowie AMD wprowadzili w nich jednak kilka bardzo istotnych z punktu widzenia użytkowników poprawek. Przede wszystkim zoptymalizowano działanie trybu Turbo, który - jak wiemy - sprawował się zdecydowanie gorzej niż ten zaimplementowany w procesorach z serii Intel Core i5 oraz i7.

AMD Richland (1; fot. AMD)
AMD Richland (1; fot. AMD)

AMD w końcu przestało bazować na algorytmach szacujących ilość wydzielanego ciepła na podstawie zajętości części CPU i GPU i zainstalowało czujniki temperatury (tak, dotychczas ich nie było...). Bazowanie na rzeczywistych pomiarach, a nie zachowawczych kalkulacjach powinno pozytywnie wpłynąć na działanie technologii Turbo Core - zegary powinny być podnoszone częściej i bardziej niż dotychczas.

AMD Richland (2; fot. AMD)
AMD Richland (2; fot. AMD)

Dodatkowo dołożono starań, by nie dochodziło do sytuacji, gdy wydajność jednej części APU (np. CPU) ogranicza osiągi drugiej (np. GPU). Od teraz moduł odpowiedzialny za dobieranie napięć i taktowań na bieżąco monitoruje układ w poszukiwaniu oznak takich sytuacji, by im zapobiegać. Można zatem liczyć na to, że w razie długotrwałego, jednoczesnego obciążenia CPU i GPU układ będzie pracował z optymalną wydajnością.

Dopracowanie 32 nm procesu litograficznego pozwoliło też na znaczne zwiększenie częstotliwości taktowania rdzeni wykonawczych. Dodatkowo zwiększono liczbę stanów P (wydajności) tak, by APU AMD Richland lepiej zarządzały energią (czyt. dobierały optymalne taktowanie i napięcie) podczas typowych scenariuszy użytkowania. Krótko mówiąc, ograniczono marnotrawstwo energii - chip oferuje taką moc, jaka jest potrzebna, nie większą.

AMD Richland (3; fot. AMD)
AMD Richland (3; fot. AMD)

W rezultacie np. podczas odtwarzania filmów HD laptopy z procesorami AMD Richland zużywają o ok. 1/3 mniej energii w porównaniu z maszynami z APU Trinity. Progres w dziedzinie zarządzania energią jest więc niekiedy bardzo wyraźny. Na zakończenie wypada wspomnieć o kilku ciekawych technologiach, które AMD wprowadziło do swojej platformy. Poniżej zamieszczam ich krótkie charakterystyki:

  • AMD Face Login - technologia pozwala na logowanie za pomocą twarzy zarówno do systemu Windows, jak i serwisów internetowych. Na rynku są już dostępne podobne rozwiązania (np. Lenovo VeriFace), ale gigant z Sunnyvale jest święcie przekonany, że to jego implementacja jest najlepsza i najbardziej funkcjonalna. I, co ważne, AMD Face Login trafi do wszystkich laptopów z APU Richland na pokładzie, a nie tylko tych droższych.
  • AMD Gesture Control - machanie przed kamerką jest ostatnio modne. Na sterowanie gestami pozwalają zarówno smartfony (np. Samsung Galaxy S4(http://komorkomania.pl/4176,samsung-galaxy-s-4-bez-rewolucji-ale-z-calkiem-udana-ewolucja)), jak i niektóre laptopy. Teraz podstawowe akcje w programach służących np. do odtwarzania multimediów, komunikacji czy przeglądania stron internetowych będzie można inicjować za pomocą gestów ręki. Krótko mówiąc, komputery z AMD będą nas obserwować...
  • AMD Screen Mirror - ciekawe rozwiązanie, pozwalające przesyłać obraz z komputera do kompatybilnego urządzenia, bez konieczności używania dodatkowych kabli czy przystawek. Wystarczy, że urządzenie obsługuje DLNA (i formaty H.264 oraz AAC) i znajdujemy się w zasięgu sieci, np. bezprzewodowej. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest wygodniejsze i tańsze niż WiDi Intela, które wymaga dodatkowego, nietaniego odbiornika.

Oczywiście usprawniono także działanie innych funkcji, jak chociażby AMD Start Now czy tych wchodzących w skład pakietu AMD Video Entertainment (Steady Video, Quick Stream, Perfect Picture HD). Ostatecznie, choć procesory Richland nie są oparte na nowej architekturze i wykonane w niższym procesie litograficznym, to i tak wprowadzają sporo nowości i udoskonaleń. Szkoda tylko, że AMD nie zdecydowało się na integrację GPU opartych na architekturze GCN.

IGP z serii Radeon HD 8000G w dalszym ciągu wykorzystują starą, nieco już wyeksploatowaną architekturę VLIW4. Na lepsze integry trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy, do czasu debiutu jednostek AMD Kaveri. A na deser specyfikacje 4 jednostek APU Richland dla komputerów przenośnych, które mają szansę skutecznie rywalizować z procesorami Intel Core i3 oraz i5 trzeciej generacji w laptopach z niższej i średniej półki cenowej.

Źródło: AMD

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)