AMD Radeon HD 6990M, czyli gaming bez kompromisów

Według AMD zaprezentowany właśnie mobilny Radeon HD 6990M jest nawet 25% wydajniejszy od najszybszego dotychczas (aluzja do GeForce'a GTX 580M) laptopowego GPU dla entuzjastów gier komputerowych. Pobożne życzenia czy brutalna rzeczywistość?

AMD prezentuje Radeona HD 6990M
AMD prezentuje Radeona HD 6990M
Jacek Klimkowicz

Według AMD zaprezentowany właśnie mobilny Radeon HD 6990M jest nawet 25% wydajniejszy od najszybszego dotychczas (aluzja do GeForce'a GTX 580M) laptopowego GPU dla entuzjastów gier komputerowych. Pobożne życzenia czy brutalna rzeczywistość?

Chip opracowany przez inżynierów AMD ma naprawdę imponującą (jak na układ mobilny) specyfikację. GPU ma aż 1120 procesorów strumieniowych oraz 56 jednostek TMU i 32 ROP, a z 2 GB pamięci GDDR5 taktowanej z częstotliwością 900 MHz (efektywnie 3,6 GHz) komunikuje się za pośrednictwem szerokiej, 256-bitowej magistrali.

AMD Radeon HD 6990M może oczywiście pracować w trybie CrossFireX. Sęk w tym, że spekuluje się, iż układ ma TDP rzędu 115-125 W, a więc bardzo, bardzo duże. Tych rewelacji przedstawiciel korporacji rzecz jasna nie potwierdził. Powracając jednak do chipu należy wspomnieć, że obsługuje on API DirectX 11 oraz technologie  takie jak HD3D czy Eyefinity.

Implementację Radeona HD 6990M w swoich laptopach zapowiedziały już takie firmy jak Dell (w Alienware M18x) i Clevo (X7200, P170HM i P150HM). Tak na marginesie: w bazie Notebookchecka jest już rezultat P GPU uzyskany w 3D Marku Vantage przez Radeona HD 6990M i wynosi on 13497 punktów. GTX 580M Nvidii zdobył zaś 13274,5. Zapowiada się ciekawa walka na szczycie :)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.