Antarktyda. Naukowcy wydobyli rdzeń lodowy sprzed ok. 600 tys. lat
Rosyjscy naukowcy wydobyli z polodowcowego jeziora Wostok na Antarktydzie rdzeń lodowy liczący 567 tys. lat. Jego zbadanie może dostarczyć cennych informacji o klimacie, jaki panował w przeszłości oraz o zmianach środowiska, które zaszły w ciągu ostatnich setek tysięcy lat.
09.02.2022 | aktual.: 12.02.2022 03:12
Rdzenie lodowe są próbkami z wieloletniej akumulacji śniegu i lodu, w których znajdują się osady z różnych okresów. Instytut Badawczy Arktyki i Antarktyki (AARI) z siedzibą w Petersburgu poinformował, że zespół rosyjskich naukowców wydobył niedawno 133,63 m rdzenia z głębokości 3453 metrów.
Zapis danych o klimacie
Cele projektu badawczego są bardzo ambitne. Docelowo specjaliści zamierzają przebić się przez warstwę lodu na głębokość do 3,61 kilometra, skąd można wydobyć próbki liczące nawet 1,2 mln lat. Według doniesień rosyjskich mediów, badacze planują do marca 2023 roku ukończyć odwierty na stacji Wostok, położonej w rejonie subglacjalnego jeziora o tej samej nazwie.
– Na podstawie rdzeni lodowych można dokładnie zrekonstruować reżim temperaturowy, ocenić aktywność słoneczną i wulkaniczną, gęstość i skład gazowy atmosfery, określić zawartość gazów cieplarnianych. Będziemy mogli (w oparciu o te dane – red.) wyciągnąć wnioski na temat zmian biologicznych, historycznych, a nawet ekonomicznych w rozwoju naszej cywilizacji, ale, co najważniejsze, będziemy w stanie tworzyć modele przyszłych możliwych wahań klimatycznych na planecie – wyjaśnia dyrektor AARI Aleksander Makarow.
Odwierty na Antarktydzie są prowadzone również przez naukowców z innych państw. Zespół specjalistów z Włoch i Wielkiej Brytanii wykonuje tam prace wiertnicze w ramach Europejskiego Projektu Rdzeni Lodowych Antarktyki (EPICA), wspieranego przez Komisję Europejską. W ramach tego programu udało się m.in. wydobyć rdzeń lodowy liczący 800 tys. lat. W 2017 r. poinformowano z kolei o wydobyciu rdzenia zawierającego niebieski lód lodowcowy, którego wiek sięgał aż 2,7 mln lat.