Apple jest warte więcej niż Microsoft, czy aby na pewno?

Apple jest warte więcej niż Microsoft, czy aby na pewno?

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Jakub Poślednik
27.05.2010 09:58

To oficjalna wiadomość. Według najnowszych wyliczeń, Apple przeskoczyło Microsoft w dzisiejszych notowaniach amerykańskiej giełdy. Jedyną firmą wartą więcej niż “Japko” w sektorze technologicznym, jest Exxon Mobil - gigant paliwowy.

To oficjalna wiadomość. Według najnowszych wyliczeń, Apple przeskoczyło Microsoft w dzisiejszych notowaniach amerykańskiej giełdy. Jedyną firmą wartą więcej niż “Japko” w sektorze technologicznym, jest Exxon Mobil - gigant paliwowy.

Należy od razu wyjaśnić, że w wyliczeniach chodzi o tzw. wartość kapitalizacji rynkowej tych firm - oznacza to mniej więcej tyle, że gdyby w tej chwili chcieć kupić 100 proc. ich udziałów, całkowity koszt zakupu Apple jest większy od Microsoftu. O ile? Przejdźmy do danych.

Za rachunki zabrał się Henry Blodget z Business Insidera. Wyliczył wczoraj rano, że najprawdopodobniej tego samego dnia firma Jobsa przegoni (pod względem wartości) swojego odwiecznego rywala. Jak przewidział tak też się stało. Microsoft na początku dnia był wart więcej niż Apple, jednak pod koniec dnia Jabłka były już droższe.

381023458601345948
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/05/27608chartoftehdaymarketcapitalizationmicrosoftvsapple052410.jpg)

Czysta wartość obu firm wciąż plasuje Microsoft wyżej niż Apple. Jeśli jednak wziąć pod uwagę długi oraz zasoby finansowe obu firm (co zrobił Blodget), to firma z Cupertino wypada już zdecydowanie lepiej.

[cytat]Apple nie ma długów, a na kontach ma 23 miliardy dolarów. Czyli de facto koszt ewentualnego przejęcia to 200 miliardów dolarów. Microsoft ma w kasie 37 miliardów dolarów, do tego dochodzi jeszcze 6 miliardów dolarów zobowiązań. Wobec tego, obliczana w ten sposób wartość Microsoftu wynosi więc 197 miliardów dolarów - czytamy w interaktywnie.com.[/cytat]

Komentatorzy wytknęli autorowi analizy, że nie uwzględnił w swoich obliczeniach nietypowego zabiegu, jaki w swojej księgowości stosuje Apple, klasyfikując 18 miliardów dolarów jako długoterminowe inwestycje, a które w tego typu analizie należałoby uwzględnić jako gotówkę. W tym ujęciu, Microsoft w porównaniu z Apple byłby wart jeszcze więcej. Przynajmniej przez kilka dni, gdyż wartość akcji Microsoftu spada wyraźnie po niedawnych informacjach o zwolnieniach w firmie, podczas gdy Apple powoli, ale konsekwentnie pnie się w górę (wartości akcji wzrosła o 95 proc. w przeciągu ostatniego roku).

Zaledwie 10 lat temu, kiedy Steve Ballmer został CEO Microsoftu, wartość kapitalizacji tej firmy wynosiła 556 mld. dol., Apple było wtedy warte “zaledwie” 15,6 mld. dol. Czyżby problemem Microsoftu był szef firmy?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)