Apple Watch uratował kolejne życie. Wystarczył podstawowy pomiar

Apple Watch na ręce
Apple Watch na ręce
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto

03.09.2022 06:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple Watch to sprzęt, który w dużym stopniu dba o zdrowie użytkowników. Informowanie służb o zagrożeniu to tylko jedna z jego funkcji. Dużą rolę odgrywa monitorowanie parametrów kardiologicznych.

Smartwatche cieszą się dużą popularnością na świecie. Sprzęt doceniają sportowcy, którzy mogą dzięki nim w prosty sposób rejestrować swoje parametry w trakcie treningu, a także ci, którzy po prostu nie lubią zbyt często sięgać do smartfona, a nie chcą, by ominęły ich ważne wieści. Czasem jednak urządzenie to może przynieść o wiele ważniejsze korzyści, na przykład uratować życie.

Tak stało się w przypadku Davida Lasta, 54-latka z Ameryki, który w kwietniu tego roku otrzymał w prezencie urodzinowym od swojej żony zegarek Apple Watch. W trakcie korzystania z urządzenia mężczyzna zauważył, że jego tętno spoczynkowe wynosiło 30 uderzeń na minutę podczas 3 tys. pomiarów. Standardowa wartość tętna powinna mieścić się w zakresie od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Jak czytamy w serwisie independent.com, David uznał, że sprzęt jest wadliwy, lecz jego żona naciskała, by wybrał się na konsultacje do kardiologa. Mężczyzna w maju przebadał się rezonansem magnetycznym, a w lipcu otrzymał urządzenie, które przez 48 godzin wykonywało EKG, by zbadać stan jego serca.

Okazało się, że wizyta u specjalisty była jak najbardziej słuszna. David został wezwany do szpitala w trybie pilnym. Okazało się, że cierpiał na blok serca trzeciego stopnia i istniało duże ryzyko, że umrze z tego powodu.

- Moje serce zatrzymało się 138 razy w dziesięciosekundowych interwałach w ciągu 48 godzin - skomentował Last.

Sytuacja zakończyła się pozytywnie. Mężczyzna nie boryka się z żadnymi powikłaniami, a jak sam stwierdził, teraz nie rozstaje się ze swoim zegarkiem, by mieć pewność, że z jego sercem wszystko w porządku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)