Asus Eee PC 700/701 – naprawdę tanie notebooki

Asus Eee PC to linia tanich, jak tylko się da tanich, notebooków, które były zapowiadane już od dawna, a premiera przesuwana. Eee PC nie mają dysków twardych – dane zapisywane są w pamięci flash. A cena najtańszego modelu to w przeliczeniu ok. 695 złotych. Czy warto się nimi zainteresować?

Asus Eee PC 700/701 – naprawdę tanie notebooki
Mateusz Gołąb

Asus Eee PC to linia tanich, jak tylko się da tanich, notebooków, które były zapowiadane już od dawna, a premiera przesuwana. Eee PC nie mają dysków twardych – dane zapisywane są w pamięci flash. A cena najtańszego modelu to w przeliczeniu ok. 695 złotych. Czy warto się nimi zainteresować?

Działające prototypy można było testować już od czerwca 2007 roku, jednak ostatnia informacja od Asusa brzmi – "będziemy je mieli pod koniec października". A powód? Chcą dołożyć do nich więcej linuxowego oprogramowania.

Jednak już teraz można składać zamówienia na Eee PC na stronie Allasus.com. Wszystkie komputery serii Eee PC mają 7-calowy ekran o rozdzielczości 800x480 pikseli i ważą ok. 0,9 kilograma oraz potrafią pracować do 3 godzin na baterii. Jak podaje producent ich architektura oparta jest na „Intel mobile” i wg. serwisu Citrus Micro są to po prostu Celerony M.

Podstawowy model kosztuje 259,99 dolarów i w tej cenie dostajemy czarną obudowę, 256MB pamięci RAM i 2GB miejsca na przechowywanie danych na pamięci flash. Kolejny model kosztuje 299 dolarów i w stosunku do wcześniejszego modelu ma wbudowaną kamerę o rozdzielczości 0,3 megapiksela. Najlepiej wyposażony Eee PC za 399,99 dolarów to 512MB pamięci RAM, 4GB pamięci flash oraz kamera internetowa. Dwa droższe modele dostępne są również w kolorze białym – jeśli ktoś lubi.

Eee PC w porównaniu do Macbooka
Eee PC w porównaniu do Macbooka

*[sup]Eee PC w porównaniu do Macbooka, foto: www.unicap-imaging.org[/sup] *

Z innych właściwości, notebooki mają wbudowane gniazdo sieciowe ethernet, bezprzewodową kartę sieciową 802.11b/g, głośniki stereo z mikrofonem, czytnik kart MMS/SC, trzy porty USB 2.0 oraz wyjście VGA i audio. Więcej danych technicznych znajdziecie na stronach Allasus.com oraz na wspomnianej już Citrus Micro.

Najprawdopodobniej na pokładzie znajdzie się preinstalowany Xandros, linux oparty na Debianie Etch.

No a czy warto się nimi zainteresować? Taki mały i tani notebook, wbrew pozorom może być przydatny - pierwszy komputer dla starszego dziecka, drugi zapasowy lub zastępczy komputer... Jest sporo możliwości? A jak Wy - jesteście zainteresowani?

Źródło: Allasus.com, Unicap-Imaging.org, EeeUser.com, Laptoping.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.