Asustor AS6404T: nowoczesny NAS na 40 TB danych z Intelem Apollo Lake

Asustor AS6404T: nowoczesny NAS na 40 TB danych z Intelem Apollo Lake

Asustor AS6404T: nowoczesny NAS na 40 TB danych z Intelem Apollo Lake
Redakcja Gadżetomanii
20.02.2018 15:23, aktualizacja: 09.03.2022 10:38

Backup danych warto powierzyć wydajnym i nowoczesnym urządzeniom. W Asustorze AS6404T mieszczą się nawet 4 dyski, a dane chroni m.in. szyfrowanie i firewall. Jakie podzespoły trafiły do kompaktowego NAS-a dla firm?

Cztery dyski i znajomy zestaw złącz

Niedawno informowaliśmy o możliwościach Asustora AS6302T, niewielkiego NAS-a na dwa dyski twarde. Ma on przekonać do siebie nie tylko firmy, lecz i użytkowników domowych. W ofercie producenta wyróżnia się także pojemniejsza wersja AS6404T, a jej możliwości i cena predysponują ją raczej wyłącznie dla odbiorców biznesowych i posiadaczy bardzo dużych zbiorów multimediów.

Jest to przede wszystkim model większy, o wymiarach 185,5 × 170 × 230 mm i wadze 2,9 kg. Mieści 4 dyski 2.5 lub 3.5”, instalowane od frontu w łatwo dostępnych kieszeniach typu hot swap. Rodzaj i ilości złącz nie różnią się od jego prostszej wersji – na froncie jest to USB 3.0, a z tyłu kolejne trzy USB 3.0, USB-C 3.0, dwa RJ45, HDMI 2.0 oraz optyczne wyjście S/PDIF.

Obraz

Wydajny, bezpieczny i energooszczędny

Kolejną przewagą nad bardziej budżetową odsłoną jest model zastosowanego procesora. W AS6404T jest to 4-rdzeniowy Intel Celeron J3455 (Apollo Lake) o taktowaniu 1,5 GHz. Zintegrowany układ graficzny Intel HD 500 wspiera HEVC oraz VP9. Pamięć RAM DDR3L występuje w dwóch modułach SO-DIMM po 4 GB, pracujących w trybie dual channel.

W każdej z czterech kieszeni zamontować można dysk twardy HDD lub SSD o pojemności do 10 TB. Ich konfiguracja może wykorzystywać macierz RAID1, RAID5 lub RAID6, a właściwą temperaturę podczas pracy zapewnia pojedynczy wentylator 120 mm o prędkości obrotowej automatycznie dostosowywanej do obciążenia.

Obraz

Prędkości transferu plików w RAID5 przy wyłącznie agregacji łączy wynoszą 219 MB/s w zapisie i 221 MB/s w odczycie. Przy włączonym szyfrowaniu jest to już 178 MB/s w zapisie oraz 213 MB/s w odczycie. Systemem operacyjnym jest autorski ADM (Asustor Data Master).

Backup danych może trafiać nie tylko na dyski wewnątrz NAS-a – podobnie jak w prostszej wersji do dyspozycji są także serwisy oferujące zapis w chmurze, a ponadto nośniki lokalne bądź podłączone poprzez złącza USB. Również w kwestii bezpieczeństwa widać podobieństwo, a więc 4-poziomowe zabezpieczenia, w tym firewall, antywirus i 256-bitowe szyfrowanie.

Nie zabrakło także możliwości podłączenia do 36 kamer IP (licencja na pierwsze 4 w pakiecie) oraz stosowania go jako wydajnego odtwarzacza treści multimedialnych – moc obliczeniowa gwarantuje płynne odtwarzanie wideo w rozdzielczości 4K. Poboru mocy nie należy się obawiać nawet przy jego nieprzerwanej pracy, a jej średnie zużycie to zaledwie 24 W.

Obraz

Bezpieczeństwo danych

Propozycja Asustora powinna przypaść do gustu mniejszym firmom, którym wydajny i prosty w obsłudze NAS zapewni ochronę wszystkich istotnych treści. 40 TB stanowi pojemność która usatysfakcjonuje wielu odbiorców, a energooszczędna praca umożliwia działanie urządzenia również w trybie ciągłym. Najbardziej skorzystają na tym odbiorcy podłączający do NAS-a kamery IP.

Przewaga nad wcześniej opisanym modelem to nie tylko dwukrotnie większa ilość dysków – to przede wszystkim wydajniejszy procesor i aż 4-krotnie więcej pamięci RAM. Zyskają na niej wymagający użytkownicy, oczekujący płynnej pracy także pod dużym obciążeniem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)