Asustor AS6302T: wydajny i bezpieczny NAS do domu lub niewielkiej firmy

Asustor AS6302T: wydajny i bezpieczny NAS do domu lub niewielkiej firmy
Jarosław Balcerzak

18.05.2017 08:08, aktual.: 09.03.2022 11:10

Backup wykorzystujący NASy to coraz częściej nie tylko domena firm, ale i wymagających użytkowników prywatnych. Dla poszukujących kompaktowego modelu Asustor przygotował funkcjonalny AS6302T. Jakie możliwości oferuje?

Dwa dyski w kieszeniach hot-swap

Najmniejsze z NAS-ów oferują przestrzeń na dwa dyski twarde, kompaktowe obudowy i uproszczoną obsługę. Nie inaczej jest w przypadku skierowanego do użytkowników prywatnych i mniejszych firm Asustora AS6302T. Urządzenie o wymiarach 230 × 163,5 × 108 mm i wadze 2 kg wykonano w klasycznej, czarnej kolorystyce i minimalistycznym wzornictwie.

Na froncie znalazły się uchwyty obu kieszeni na dyski, port USB-A 3.0, włącznik i cztery diody sygnalizujące pracę, z kolei na tylnej stronie dwa złącza RJ45 gigabitowego LANu, kolejne trzy USB-A 3.0, USB-C 3.0, HDMI 2.0 (wsparcie 4K i HEVC/VP9) oraz optyczne wyjście audio, S/PDIF. Sąsiaduje z nimi spory wentylator 70 mm, schładzający pracujące nośniki i elektronikę.

Obraz

Uproszczona obsługa i wysoki poziom zabezpieczeń

Za wydajność NAS-a odpowiada 2-rdzeniowy procesor Intela, Celeron J3355 (Apollo Lake) o taktowaniu 2 GHz. Wspiera go 2 GB pamięci operacyjnej DDR3L SODIMM (maksymalnie 8 GB), pracującej w trybie dual channel. Na dyski twarde HDD lub SATA (2,5/3,5”) przygotowano dwa miejsca montażowe, a ich łączna pojemność może sięgnąć nawet 20 TB.

Możliwa do uzyskania prędkość transferu to 114 MB/s zapisu i 218 MB/s odczytu w macierzy RAID 1 z aktywnym szyfrowaniem lub 216 MB/s zapisu i 218 MB/s odczytu w RAID 1 przy agregacji łączy. System operacyjny ADM zapewnia dostęp do ponad 200 aplikacji, wśród których znalazły się także dedykowane multimediom czy bezpieczeństwu.

Obraz

Asustor AS6302T umożliwia wykonanie backupu w ponad 12 popularnych serwisach, m.in. Amazon S3, Dropbox i Google Drive. W tym samym celu można wykorzystać także serwer FTP, podłączony do NASa dysk zewnętrzny USB lub lokalny. Skutecznie zarządzenie plikami do backupu zapewnia z kolei aplikacja MyArchive i pełne wsparcie systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Bezpieczeństwo danych zapewniono na kilku poziomach. Od firewalla i ADM Defendera, przez 2-stopniową weryfikację, VPN i certyfikaty SSL, aż po oprogramowanie antywirusowe i szyfrowanie danych w 256-bitowym standardzie AES.

Do NAS-a można z powodzeniem podłączyć nawet 36 kamer IP, z urządzeniem otrzymując licencję na obsługę pierwszych czterech. Na uwagę zasługuje także energooszczędność, zapewniana przez funkcje: Wake on WAN (uruchamianie NAS-a przez internet), Wake on LAN (uruchamianie z sieci lokalnej), odroczone w czasie uruchomienie/wyłączenie/restart oraz tryb nocny.

Obraz

Funkcjonalny NAS w rozsądnej cenie

Asustor AS6302T dołącza do najnowocześniejszych urządzeń, oferowanych obecnie na rynku. Na jego korzyść przemawia naprawdę duża ilość nowoczesnych złącz i pełne wsparcie multimediów w najwyższych rozdzielczościach. Sprawdzi się więc nie tylko jako pewny i wydajny serwer z danymi, ale i wygodny w obsłudze serwer z treściami wideo.

Niewielkie firmy i użytkowników prywatnych ma zachęcać także niewielkim poborem mocy (średnio 13,8 W) i poziomem zabezpieczeń wykraczającym poza możliwości typowych desktopowych komputerów. Do zakupu ma przekonywać także 3-letnim okresem gwarancyjnym oraz atrakcyjną ceną, wynoszącą obecnie ok. 2000 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)