Pamięć RAM: co to jest ECC?

Strona głównaPamięć RAM: co to jest ECC?
14.02.2010 17:00
Pamięć RAM: co to jest ECC?
Kira Czarczyńska
Kira Czarczyńska

Kiedy kupujemy kości pamięci do naszego komputera, często widzimy dopisek ECC bądź non-ECC. Te pierwsze są droższe, więc większość niezbyt zaawansowanych użytkowników komputerów myśli sobie, że zapewne też lepsze. Co oznacza tajemniczy dopisek ECC - i czy warto za niego dopłacić?

Co to jest RAM?

RAM to rodzaj pamięci komputerowej, która może być odczytywana i zmieniania. Przechowywane są w niej dane robocze i kod maszynowy. To w tej pamięci przechowywane są aktualnie otwrte programy, wykonywane operacje oraz używane w danym momencie dane.

ECC to korekcja błędów

Kości RAM z funkcją ECC (ang. Error Correction Code) różnią się od "zwykłych" tym, że mają rozszerzoną szynę danych. Oprócz danych przesyłany jest nią tak zwany kod kontrolny, sprawdzający i wychwytujący ewentualne błędy transmisji.

Ze względu na specyfikę działania, kości ECC stosowane są głównie w serwerach. Zapewniają tam znacznie lepszą niż non-ECC stabilność systemu i poprawność transmisji.

ECC wymaga odpowiedniej płyty głównej

Żeby możliwe było wykorzystanie dodatkowej funkcjonalności, chipset płyty głównej, w której montujemy pamięć, oraz jej BIOS, muszą obsługiwać tego rodzaju transmisję. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed zakupem, ponieważ brak obsługi ECC może spowodować kompletną bezużyteczność zakupionych modułów pamięci. Mówiąc wprost - nasz nowy RAM może po prostu nie działać.

Zawsze jest coś za coś.

Kupując kości ECC i montując je w odpowiedniej płycie głównej, zyskujemy oczywiście na stabilności działania systemu. Teoretycznie. W praktyce bowiem, w komputerach osobistych i tak używamy niestabilnego oprogramowania, co powoduje, że używanie pamięci ECC nie ma większego sensu.

Należy też wziąć pod uwagę, że stosowanie korekcji błędów powoduje spadek wydajności - o mniej więcej 1-2%.

Sądzę więc, że jeśli nie jesteśmy mocno zaawansowanymi użytkownikami komputerów i kupujemy po prostu RAM do naszego PC-eta - nie ma sensu wybieranie kości z ECC.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)