Pamięć RAM: co to jest ECC?

Pamięć RAM: co to jest ECC?

Pamięć RAM: co to jest ECC?
Kira Czarczyńska
14.02.2010 17:00, aktualizacja: 20.02.2020 13:08

Kiedy kupujemy kości pamięci do naszego komputera, często widzimy dopisek ECC bądź non-ECC. Te pierwsze są droższe, więc większość niezbyt zaawansowanych użytkowników komputerów myśli sobie, że zapewne też lepsze. Co oznacza tajemniczy dopisek ECC - i czy warto za niego dopłacić?

Co to jest RAM?

RAM to rodzaj pamięci komputerowej, która może być odczytywana i zmieniania. Przechowywane są w niej dane robocze i kod maszynowy. To w tej pamięci przechowywane są aktualnie otwrte programy, wykonywane operacje oraz używane w danym momencie dane.

ECC to korekcja błędów

Kości RAM z funkcją ECC (ang. Error Correction Code) różnią się od "zwykłych" tym, że mają rozszerzoną szynę danych. Oprócz danych przesyłany jest nią tak zwany kod kontrolny, sprawdzający i wychwytujący ewentualne błędy transmisji.

Ze względu na specyfikę działania, kości ECC stosowane są głównie w serwerach. Zapewniają tam znacznie lepszą niż non-ECC stabilność systemu i poprawność transmisji.

ECC wymaga odpowiedniej płyty głównej

Żeby możliwe było wykorzystanie dodatkowej funkcjonalności, chipset płyty głównej, w której montujemy pamięć, oraz jej BIOS, muszą obsługiwać tego rodzaju transmisję. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed zakupem, ponieważ brak obsługi ECC może spowodować kompletną bezużyteczność zakupionych modułów pamięci. Mówiąc wprost - nasz nowy RAM może po prostu nie działać.

Zawsze jest coś za coś.

Kupując kości ECC i montując je w odpowiedniej płycie głównej, zyskujemy oczywiście na stabilności działania systemu. Teoretycznie. W praktyce bowiem, w komputerach osobistych i tak używamy niestabilnego oprogramowania, co powoduje, że używanie pamięci ECC nie ma większego sensu.

Należy też wziąć pod uwagę, że stosowanie korekcji błędów powoduje spadek wydajności - o mniej więcej 1-2%.

Sądzę więc, że jeśli nie jesteśmy mocno zaawansowanymi użytkownikami komputerów i kupujemy po prostu RAM do naszego PC-eta - nie ma sensu wybieranie kości z ECC.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Co to jest?
Co to jest?
Jakub Tabaczewski
Co to jest?
Co to jest?
Jakub Tabaczewski
Ile wart jest Linux?
Ile wart jest Linux?
Łukasz Jasiński
Komentarze (0)