Autonomiczny statek na 400 rocznicę dopłynięcia do USA. Powstaje w Polsce

Autonomiczny statek na 400 rocznicę dopłynięcia do USA. Powstaje w Polsce

Autonomiczny statek na 400 rocznicę dopłynięcia do USA. Powstaje w Polsce
Adam Bednarek
09.09.2019 20:12

W Gdańsku budowany jest statek, który uczcić ma rejs z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych sprzed 400 lat. Na żaglowcu Mayflower znaleźli się wówczas pierwsi koloniści brytyjscy. Nowa wersja pozbawiona będzie pasażerów.

Mayflower Autonomous Research Ship, w skrócie MARS, według planu ma wyruszyć w swój rejs przez Atlantyk we wrześniu 2020 roku. Na początku tego miesiąca rozpoczęła się jego budowa w gdańskiej stoczni Aluship Technology.

"Pierwszy" Mayflower wypłynął z brytyjskiego Plymouth we wrześniu 1620 roku. Żaglowiec dotarł na miejsce dzisiejszego Plymouth w listopadzie, a datę tę uznaje się za początek angielskiej kolonizacji w Nowej Anglii. Na pokładzie znalazły się 102 osoby.

Z kolei nowy Mayflower będzie bezzałogowym statkiem badawczym. Jednostka ma mieć około 30 metrów długości, zaś maksymalna prędkość wynosić będzie 20 węzłów. Co ciekawe, MARS napędzany ma być wyłącznie przez wiatr lub energię słoneczną.

Według nieoficjalnych informacji budowa pochłonie 1,2 mln USD. Wiosną 2020 roku statek ma opuścić Polskę. Następnie w Wielkiej Brytanii przeprowadzone zostaną testy. Jeśli przebiegną ponownie, MARS będzie mógł we wrześniu powtórzyć rejs sprzed 400 lat. I również pokona trasę z Plymouth do Plymouth.

źródło: pb.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)