Awarie pomp ciepła. Co je powoduje?

Awarie pomp ciepła. Co je powoduje?

Pompa ciepła powietrze-woda
Pompa ciepła powietrze-woda
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
19.08.2022 19:26

Pompy ciepła są drogimi urządzeniami, które muszą działać przez wiele lat, aby inwestycja w nie była opłacalna. Klienci często zastanawiają się, czy pompy ciepła się psują, a jeśli tak, to jak można im zapobiegać.

Zakup i montaż pompy ciepła to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od mocy urządzenia i specyfiki samej inwestycji. Nic więc dziwnego, że osoby, które decydują się na to źródło ciepła, chcą mieć pewność, że w dłuższej perspektywie będą to dobrze wydane pieniądze.

Same koszty ogrzewania pompą ciepła da się dość dokładnie obliczyć, biorąc pod uwagę historyczne dane klimatyczne, preferencje dotyczące temperatury w budynku i koszty energii elektrycznej w konkretnych taryfach. Gorzej z nieprzewidzianymi kosztami, które mogą wynikać z awarii urządzenia. Wielu z nich da się jednak zapobiec.

Zdaniem Pawła Poruszka, prezesa zarządu Euros Energy, pompy ciepła z zasady psują się rzadko. W  podobnym tonie wypowiadała się Agata Borodziuk ze spółki Polenergia Pompy Ciepła. Jej zdaniem trwałość takiego urządzenia to 20-25 lat, przy czym, bo po ok. 15 latach, awarii może ulec sprężarka.

Paweł Poruszek zauważa, że kluczowym aspektem, jeśli chodzi o pompy ciepła, jest odpowiedni montaż. Właściwe ustawienie parametrów urządzenia pozwala na ograniczenie ryzyka usterek, podobnie jak profesjonalny montaż.

- Montażem pomp ciepła i odpowiednim ustawieniem parametrów urządzenia zajmują się doświadczeni instalatorzy. Istotna jest praktyka, a także wsparcie merytoryczne inżynierów i konstruktorów producenta. Niestety na rynku pracują także osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. I choć pozornie skorzystanie z ich usług może być tańsze, w dłuższej perspektywie klient może wiele stracić. Pompę ciepła, tak samo jak każde inne urządzenie, można uszkodzić. Na awaryjność wpływa nieprawidłowo wykonana instalacja i niepoprawnie ustawione parametry. Fuszerka może skutkować szybszym zużywaniem się urządzenia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego uszkodzenia - mówi Paweł Poruszek.

Jeśli montażem pompy ciepła zajmują się ludzie, którzy mają już w tej materii duże doświadczenie, nie powinno dojść do istotnych błędów montażowych. Problemy mogą natomiast pojawić się przy precyzyjnym ustawianiu urządzenia na potrzeby klienta.

- Dobry przepływ gwarantuje poprawne warunki pracy urządzania przy jej oszranianiu zimą. To bardzo ważne, ponieważ nieefektywny defrost może doprowadzić nawet do zniszczenia pompy. Minimalne zużycie energii i dłuższą żywotność pompy gwarantują prosta instalacja ogrzewania podłogowego z rozdzielaczami, na których są jedynie rotametry, i odpowiednia średnica na dojściu do rozdzielaczy - dodaje ekspert z Euros Energy.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)