Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych
26.01.2021 06:51, aktual.: 06.03.2024 22:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pozostałością zimnej wojny są nie tylko nietypowe narzędzia zniszczenia, jak np. ekranoplan Łuń, ale również miejsca, których istnienie przez lata owiane było mgłą tajemnicy. Jednym z nich są wykute w skale sztolnie stanowiące niegdyś bazę radzieckiej 11 Dywizji Okrętów Podwodnych. Jak wyglądają tajne przez dziesięciolecia obiekty wojskowe w Bałakławie?
Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych - cz. 1.
Bałakława przeszła do historii jako miejsce słynnej bitwy z 1854 roku, podczas której wojska brytyjskie, francuskie i tureckie starły się z Rosjanami. Jednym z najbardziej znanych epizodów tej bitwy jest szarża Lekkiej Brygady, stanowiąca inspirację do powstania m.in. dwóch filmów o tym tytule i utworu „The Trooper” zespołu Iron Maiden.
Przez lata Bałakława była również bazą Floty Czarnomorskiej. Czasy, gdy największe światowe mocarstwa kombinowały nad sposobami skutecznego wysadzenia w powietrze konkurentów, a wraz z nimi połowy naszego globu, charakteryzowały się niebywałym rozmachem, a traktowane priorytetowo wojskowe inwestycje powstały po obu stronach żelaznej kurtyny bez względu na koszty.
W 1953 roku, niedługo przed swoją śmiercią, Józef Stalin zatwierdził plany budowy tajnej bazy okrętów podwodnych w Bałakławie. Choć niedługo później władza trafiła w ręce Gieorgija Malenkowa, a następnie od 1955 roku przejął ją Nikita Chruszczow, następcy kontynuowali zatwierdzone przez Stalina dzieło.
W miejscowości Bałakława, w zboczu wyłaniającej się z Morza Czarnego góry, rozpoczęto drążenie długich tuneli. Trwające przez dekadę prace zakończyły się uruchomieniem bazy 11 Dywizji Okrętów Podwodnych. Baza ta stanowiła zarazem magazyn broni atomowej dla Floty Czarnomorskiej.
W 1957 roku wydano rozkaz usunięcia Bałakławy ze wszystkich map. Obecna dzielnica Sewastopola stała się miastem zamkniętym, z rygorystycznie ograniczonym dostępem osób z zewnątrz. Wewnątrz góry ukryto suchy dok, w którym można było dokonywać napraw i przeglądów oraz sześć ogromnych kanałów mieszczących okręty podwodne. Baza w Bałakławie miała umożliwić im przetrwanie w przypadku ataku nuklearnego.
Inside a former Soviet secret submarine base
Po rozpadzie Związku Radzieckiego, do 1993 roku baza była wykorzystywana przez okręty Floty Czarnomorskiej. Po ich wycofaniu z tego miejsca w części obiektów urządzono muzeum, gdzie poza eksponatami bezpośrednio związanymi z radziecką flotą podwodną można podziwiać m.in. zabezpieczenia antydywersyjne, np. miniaturowe miny mające zatrzymać płetwonurków lub specjalną broń garnizonu bazy przystosowaną do strzelania pod wodą.
Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych - cz. 2.
Źródło: Wired