Bańka nie pękała przez ponad rok. Naukowcy widzą w tym korzyści
Zespół francuskich fizyków stworzył bańkę na bazie wody i gliceryny, która utrzymywała swój kształt przez 465 dni. Naukowcy twierdzą, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu nowych materiałów, takich jak pianki i folie.
21.01.2022 20:09
Za stworzenie superbańki odpowiada zespół fizyków kierowany przez Aymerica Rouxa z Uniwersytetu w Lille we Francji. Podczas badań naukowcy testowali trzy rodzaje baniek: zwykłe bańki mydlane, kulki gazowe na bazie wody i cząstek nylonu oraz kulki wykonane z cząstek nylonu i mieszaniny wody z gliceryną.
Bańki mydlane były w stanie zachować swoją integralność maksymalnie przez minutę, podczas gdy kulki gazowe na bazie wody zachowywały go od 6 do 50 minut. Tymczasem bańki glicerynowo-wodne zdołały przetrwać powyżej 101 dni. Jedna z nich zachowała swój kształt przez 465 dni.
Zdaniem badaczy to zasługa higroskopijnej gliceryny, która łatwo pochłania wilgoć z otoczenia lub atmosfery. Substancja ta pozwala także zrekompensować parowanie wody, co jest jednym z najczęstszych czynników powodujących pękanie bańki. Za dłuższą żywotność banki miał też w pewnym stopniu odpowiadać nylon. Badania zostały opublikowane na łamach Physical Review Fluids.