Bańka nie pękała przez ponad rok. Naukowcy widzą w tym korzyści

Zespół francuskich fizyków stworzył bańkę na bazie wody i gliceryny, która utrzymywała swój kształt przez 465 dni. Naukowcy twierdzą, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu nowych materiałów, takich jak pianki i folie.

Bańka nie pękała przez ponad rok. Naukowcy widzą w tym korzyści
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Phys. Rev. Fluids
Adam Gaafar

21.01.2022 20:09

Za stworzenie superbańki odpowiada zespół fizyków kierowany przez Aymerica Rouxa z Uniwersytetu w Lille we Francji. Podczas badań naukowcy testowali trzy rodzaje baniek: zwykłe bańki mydlane, kulki gazowe na bazie wody i cząstek nylonu oraz kulki wykonane z cząstek nylonu i mieszaniny wody z gliceryną.

Bańki mydlane były w stanie zachować swoją integralność maksymalnie przez minutę, podczas gdy kulki gazowe na bazie wody zachowywały go od 6 do 50 minut. Tymczasem bańki glicerynowo-wodne zdołały przetrwać powyżej 101 dni. Jedna z nich zachowała swój kształt przez 465 dni.

Zdaniem badaczy to zasługa higroskopijnej gliceryny, która łatwo pochłania wilgoć z otoczenia lub atmosfery. Substancja ta pozwala także zrekompensować parowanie wody, co jest jednym z najczęstszych czynników powodujących pękanie bańki. Za dłuższą żywotność banki miał też w pewnym stopniu odpowiadać nylon. Badania zostały opublikowane na łamach Physical Review Fluids.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.