Będą polskie satelity!

19 maja 2010 roku (czyli wczoraj) minister nauki Barbara Kudrycka podpisała z PAN umowę na sfinansowanie budowy pierwszych polskich satelitów naukowych. Umowa opiewa na kwotę 14 mln PLN. Pierwszy  z nich ma zostać wystrzelony na orbitę w 2011 roku, drugi - w 2013.

Będą polskie satelity!
Henryk Tur

19 maja 2010 roku (czyli wczoraj) minister nauki Barbara Kudrycka podpisała z PAN umowę na sfinansowanie budowy pierwszych polskich satelitów naukowych. Umowa opiewa na kwotę 14 mln PLN. Pierwszy  z nich ma zostać wystrzelony na orbitę w 2011 roku, drugi - w 2013.

Satelity powstaną dzięki współpracy Centrum Badań Kosmicznych PAN z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystko w ramach projektu BRITE - "Bright Target Explorer Constellation". Oprócz naszych naukowców uczestniczą w nim Kanadyjczycy i Austriacy. Każdy z krajów odpowiada za dwie satelity, więc łącznie dzięki projektowi na orbicie znajdzie się sześć nowych wytworów ludzkiej techniki. A cel ich powstania? Obserwacja pulsacji 286 najjaśniejszych Gwiazd Drogi Mlecznej spoza atmosfery Ziemi.

Obraz

Prof. Barbara Kudrycka i prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny podczas prezentacji modelu satelity BRITE.PL

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Badanie tych pulsacji da nam informacje o ich wewnętrznej budowie. Jak powiedział agencji PAP szef naukowy projektu, prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego PAN:

Wyciąganie tych informacji, zwane astrosejsmologią, to specjalność, w której polscy astronomowie należą do absolutnej czołówki dwóch - trzech najlepszych zespołów na świecie

Badania położą szczególny nacisk na zjawisko konwekcji, czyli transportu energii w najgorętszych słońcach. Choć znamy już to zjawisko od ponad wieku, wciąż jeszcze nie można go precyzyjnie zdefiniować. A z rzeczy bardziej technicznych: waga polskich satelitów nie przekroczy 7 kg. Będą to sześciany o boku ok. 20 cm, więc można by nawet mówić o mini-satelitach. Jednak sukces bądź też porażka tego projektu przesądzą o dalszym udziale Polski w innych , bardziej złożonych projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Trzymajmy więc kciuki za powodzenie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.