Bioniczne ptaki. Kolejne rozwiązanie naszpikowane niemiecką technologią

Niemiecka firma Festo stworzyła bioniczne ptaki, które z łatwością szybują w powietrzu dzięki wskazówkom pochodzącym z systemu radiowego. Według twórców roboty mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych.

Bioniczny ptak od niemieckiej firmy Festo
Bioniczny ptak od niemieckiej firmy Festo
Źródło zdjęć: © YouTube/Festo
Karolina Modzelewska

07.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:50

Festo od lat jest innowatorem w dziedzinie zminiaturyzowanych urządzeń robotycznych. Do tej pory firma wyprodukowała zrobotyzowane mewy, meduzy, motyle i kangury.

Bioniczne ptaki od Festo

Ich najnowsze dzieło, BionicSwift, udoskonala wcześniejsze robotyczne projekty ptaków, oferując ultralekką konstrukcję z wykorzystaniem sztucznych piór. Każda z pięciu stworzonych jaskółek waży 42 gramy. Rozpiętość ich skrzydeł to ponad 66 cm. Roboty są napędzane trzema małymi silnikami. Dzięki nim można sterować robotami i podrywać je do lotu.

Sztuczne pióra zostały zaprojektowane tak, aby odtworzyć ruchy prawdziwych ptaków. Kiedy modele BionicSwift unoszą się w powietrze, sztuczne pióra podnoszą się, aby zapewnić siłę nośną. Kiedy ptaki lądują, pióra rozchylają się, by przepuścić powietrze. Taka konstrukcja pozwala na majestatyczne loty i wykonywanie różnych akrobacji.

Rozwiązania dla przyszłości

Ptaki posiadają wbudowaną 6 gramową baterię (umożliwiającą 7 minutowy lot) i są prowadzone przez czujniki GPS. Poruszają się po zaprogramowanej ścieżce lotu, ale w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych czynników np. podmuchów wiatru, lot można natychmiastowo przekierować.

Projektanci Festo uważają, że bioniczne ptaki można wykorzystać w fabrykach przyszłości. Roboty pozwolą na dokładną weryfikację przepływów materiałów i towarów i usprawnienie procesów produkcyjnych. Ponadto autonomiczne roboty latające mogłyby być wykorzystane na przykład do transportu materiałów, a tym samym do optymalizacji przestrzeni w fabryce dzięki ich korytarzom lotniczym.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.