Bioniczne ptaki. Kolejne rozwiązanie naszpikowane niemiecką technologią
Niemiecka firma Festo stworzyła bioniczne ptaki, które z łatwością szybują w powietrzu dzięki wskazówkom pochodzącym z systemu radiowego. Według twórców roboty mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych.
07.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:50
Festo od lat jest innowatorem w dziedzinie zminiaturyzowanych urządzeń robotycznych. Do tej pory firma wyprodukowała zrobotyzowane mewy, meduzy, motyle i kangury.
Bioniczne ptaki od Festo
Ich najnowsze dzieło, BionicSwift, udoskonala wcześniejsze robotyczne projekty ptaków, oferując ultralekką konstrukcję z wykorzystaniem sztucznych piór. Każda z pięciu stworzonych jaskółek waży 42 gramy. Rozpiętość ich skrzydeł to ponad 66 cm. Roboty są napędzane trzema małymi silnikami. Dzięki nim można sterować robotami i podrywać je do lotu.
Sztuczne pióra zostały zaprojektowane tak, aby odtworzyć ruchy prawdziwych ptaków. Kiedy modele BionicSwift unoszą się w powietrze, sztuczne pióra podnoszą się, aby zapewnić siłę nośną. Kiedy ptaki lądują, pióra rozchylają się, by przepuścić powietrze. Taka konstrukcja pozwala na majestatyczne loty i wykonywanie różnych akrobacji.
Rozwiązania dla przyszłości
Ptaki posiadają wbudowaną 6 gramową baterię (umożliwiającą 7 minutowy lot) i są prowadzone przez czujniki GPS. Poruszają się po zaprogramowanej ścieżce lotu, ale w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych czynników np. podmuchów wiatru, lot można natychmiastowo przekierować.
Projektanci Festo uważają, że bioniczne ptaki można wykorzystać w fabrykach przyszłości. Roboty pozwolą na dokładną weryfikację przepływów materiałów i towarów i usprawnienie procesów produkcyjnych. Ponadto autonomiczne roboty latające mogłyby być wykorzystane na przykład do transportu materiałów, a tym samym do optymalizacji przestrzeni w fabryce dzięki ich korytarzom lotniczym.