"Black Pearl" w Polsce. Największy prywatny żaglowy jacht świata w porcie w Gdańsku

Jacht "Black Pearl" wpłynął w środę 14 sierpnia do Gdańska
Jacht "Black Pearl" wpłynął w środę 14 sierpnia do Gdańska
Źródło zdjęć: © Piotr Hukalo/East News
Arkadiusz Stando

16.08.2019 12:25, aktual.: 16.08.2019 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To prawdziwy gigant w swojej kategorii. "Black Pearl" to największy jacht żaglowy świata, mierzący imponujące 106,7 metrów długości. I chociaż zbudowała go holenderska stocznia, część jego szkieletu powstała w Polsce.

"Black Pearl" (Y712) to trójmasztowy, luksusowy jacht żaglowy. Oprócz trzech 70-metrowych masztów typu DynaRig, statek posiada napęd mechaniczny. "Czara Perła" może rozpędzać się z pomocą silnika hybrydowego, zaprojektowanego przez BMT, Nigel Gee we współpracy ze stocznią Oceanco. Napęd spalinowo-elektryczny z możliwością odzysku energii składa się z dwóch silników MTU 12V2000M72.

Największy jacht żaglowy świata w Polsce

Aktualnie "Black Pearl" zacumował w Gdańsku przy Nadbrzeżu Obrońców Westerplatte. Powodem wizyty mają być problemy techniczne. Na pokładzie znajduje się jedynie załoga jachtu, bez jego właściciela. "Black Pearl" ma pozostać w Gdańsku do niedzieli.

Jacht Y712 jest przystosowany do pływania przy użyciu samych żagli. Uznaje się go za największą tego typu konstrukcję. Istnieją większe, a nawet dużo większe jachty posiadające ogromne maszty żaglowe. Jednak tak jak w przypadku statku jednego z rosyjskich miliarderów, nie są przystosowane do pływania tylko przy użyciu żagli.

Jednostka mierzy 106,7 metrów długości i ponad 70 wysokości dzięki masztom. "Black Pearl" składa się z trzech pokładów, na których mieści się łącznie 12 pasażerów oraz 18 członków załogi.

Częściowo "Black Pearl" został wykonany przez gdańską firmę Aluship Technology Sp. z o.o. Całkowicie od podstaw, łącznie z projektem technicznym i wykonawczym zajęła się konstrukcją nadbudówki aluminiowej jachtu.

Właścicielem jachtu jest rosyjski oligarcha Oleg Burłakow. Wartość jednostki szacuje się na około 200 milionów dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)