Blu-ray zwiększa pojemność do 128 GB

Strona głównaBlu-ray zwiększa pojemność do 128 GB
05.04.2010 23:03
Blu-ray zwiększa pojemność do 128 GB
Henryk Tur
Henryk Tur

Technika prze do przodu. Coraz szybsze działanie sprzętów, coraz więcej możliwości i opcji, coraz więcej sposobów magazynowania danych... W dziedzinie Blu-ray także. W niedzielę, 4 kwietnia 2010, BDA (The Blu-ray Disc Association) poinformowało świat o dwóch nowych technologiach, które mają zostać wprowadzone w życie w tym roku: BDXL oraz IH-BD. Co kryją te skróty?

Technika prze do przodu. Coraz szybsze działanie sprzętów, coraz więcej możliwości i opcji, coraz więcej sposobów magazynowania danych... W dziedzinie Blu-ray także. W niedzielę, 4 kwietnia 2010, BDA (The Blu-ray Disc Association) poinformowało świat o dwóch nowych technologiach, które mają zostać wprowadzone w życie w tym roku: *BDXL *oraz IH-BD. Co kryją te skróty?

BDXL to rodzaj zapisu pozwalający na umieszczenie wielkich ilości danych na jednej płycie Blu-ray. Mamy dwie możliwości: albo zdecydować się na jeden duży zapis, albo też wykorzystać płytę do wielu sesji. W pierwszym przypadku możemy zapisać na płycie... 128 GB danych! Ten drugi jest tylko niewiele gorszy i pozwala nam dowolnie kasować i nagrywać 100 GB materiałów. Te pojemności zostały osiągnięte dzięki wykorzystaniu od trzech do czterech warstw zapisu.

381014088576548586
Źródło zdjęć: © [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2010/04/blueraydisc.jpg)

[url=http://hdtvmania.pl/2010/03/16/czy-potrzebne-sa-nam-nagrywarki-blu-ray-w-komputerach/]Blu-ray w komputerach?

[/url]

Natomiast IH-BD to skrót od Intra-Hybrid Blu-ray Disc. Na płycie tego typu mamy dwie warstwy po 25 GB miejsca każda. Jedna warstwa przeznaczona jest wyłącznie na odczyt, drug zaś pozwala na zapis własnych danych. Oba wymienione rodzaje dysków potrzebują specjalnego lasera, a także stworzonego pod nie oprogramowania. Bez tego ani rusz. Na początku planowane jest wprowadzanie tego typu sprzętu i płyt w krajach, gdzie Blu-ray jest już popularny, jak na przykład Japonia. Jak napisałem to na wstępie - sprzedaż zacznie się jeszcze w tym roku. Kiedy dotrze do nas?

Źródło: engadget.com

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)