Błyskawiczny relaks - kiedy goni cię praca

Błyskawiczny relaks - kiedy goni cię praca
Kira Czarczyńska

04.03.2010 19:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy słyszeliśmy o metodach relaksacyjnych. Można wziąć ciepłą kąpiel z olejkami, przejść się na spacer, poćwiczyć Tai-Chi albo Jogę, uprawiać sport...

Wszystko fajnie, ale z tych sposobów nie skorzystasz pomiędzy jednym a drugim stresującym spotkaniem w firmie. Co wobec tego zrobić...?

Wszyscy słyszeliśmy o metodach relaksacyjnych. Można wziąć ciepłą kąpiel z olejkami, przejść się na spacer, poćwiczyć Tai-Chi albo Jogę, uprawiać sport...

Wszystko fajnie, ale z tych sposobów nie skorzystasz pomiędzy jednym a drugim stresującym spotkaniem w firmie. Co wobec tego zrobić...?

Co się dzieje kiedy się stresujesz?

Przyzwyczailiśmy się sądzić że stres to jest "coś w głowie", na poziomie psychicznym. To nie do końca prawda. Stres to głównie reakcja naszego organizmu - na przeszkody, trudności, niebezpieczeństwa, nowe sytuacje życiowe czy inne silne bodźce.

Biologicznie wygląda to tak: bodźce poprzez impulsy nerwowe docierają do przysadki mózgowej, a ta wysyła nadnerczom sygnał do wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny i noradrenaliny. Te zaś z kolei powodują:

 • wzrost ciśnienia krwi
 • szybszą pracę serca
 • uwolnienie do krwi większej substancji energetycznych
 • podniesienie szybkości reakcji
 • napięcie mięśni ciała i zwiększenie ich wydolności
 • zwiększenie koncentracji
 • przyspieszenie oddechu

Organizm zostaje wprowadzony w stan pełnej gotowości do działania. Skoro jednak jest to mechanizm biologiczny, można nawet dość szybko znacznie zmniejszyć jego objawy - a za tym pójdzie też całościowe uspokojenie się i odprężenie.

Rozluźnienie napiętych mięśni

 • Usiądź na krześle, oprzyj się wygodnie i załóż ręce za głowę. Wyciągnij się całkowicie - łokcie odchyl do tyłu, wyprostuj nogi i stopy, wypręż ciało. Napnij się najbardziej jak potrafisz. Po chwili weź głęboki oddech - i gwałtownie, w ciągu jednej chwili, rozluźnij wszystkie mięśnie. Ulga będzie natychmiastowa.
 • Wyjdź na korytarz albo przed firmę - i przebiegnij się kawałek, tak szybko jak potrafisz. Nie musisz się tym zmęczyć, chodzi tylko o te parę-paręnaście metrów, które pozwolą twojemu organizmowi zrzucić największe napięcie. Był przygotowany do działania - działanie nastąpiło - można się rozluźnić.
 • Zrób kilka pompek, przysiadów, podnieś parę razy coś ciężkiego. Przeciągnij się porządnie i długo. Każdy, nawet krótki wysiłek fizyczny, pozwala rozładować największy stres i sprawia, że robimy się niemal od razu znacznie mniej spięci.

Oddychanie - głęboko i powoli

 • Wykonaj kilkanaście powolnych, głębokich wdechów. Wolno nabierz powietrza, rozluźnij mięśnie, a potem pozwól sobie na długi, samoistny wydech.
 • Metoda 20 połączonych oddechów (uproszczona). Usiądź wygodnie we w miarę spokojnym miejscu. Oddychaj przez nos. Wykonaj cztery pełne, głębokie oddechy - wdech i wydech, bez zatrzymywania powietrza. Piąty oddech ma być wolniejszy i przedłużony. Po czterech takich seriach będziesz czuć się znacznie spokojniejszy.

Relaks dla oczu

Jeżeli długo pracujesz przy komputerze, patrzysz ciągle w notatki, koncentrujesz wzrok na bliskich punktach - oczy też wymagają odpoczynku.

 • Przenoś wzrok z punktów położonych blisko na takie oddalone o kilkanaście metrów. Możesz oderwać spojrzenie od monitora i wyjrzeć przez okno, potem obejrzeć kwiat na parapecie, a następnie przeciwległy budynek. Zmieniaj tak punkty kilka - kilkanaście razy. Powtarzaj to co mniej więcej godzinę.
 • Nie obracając głowy rozejrzyj się po pomieszczeniu. Spróbuj dojrzeć przedmioty z lewej strony, z prawej, podłogę, sufit. Zmieniaj stronę, w którą patrzysz co kilka sekund. Potem, jak poprzednio, wyjrzyj przez okno i pooglądaj różne rzeczy bardziej oddalone.
 • Okrężnymi ruchami masuj linię brwi (niewskazane, jeśli masz je pomalowane...). Rób to wolno i spokojnie, a dość szybko odczujesz znaczne rozluźnienie mięśni, które odpowiedzialne są za ruchy gałek ocznych.

Oderwij się od pracy

Zrób coś zupełnie innego, niż przez ostatnie kilka godzin. Jeśli pracujesz przy komputerze - pogadaj chwilę z kolegą z pracy. Jeżeli twoje zadanie polega na ciągłym kontakcie z ludźmi - włącz jakąś zupełnie prostą gierkę na komputerze. Wyjdź przed biuro, w którym non stop siedzisz. Wystarczy pięć minut, żeby twój umysł oderwał się od poprzedniego, stresującego zajęcia - i już po chwili możesz wrócić do pracy, z podładowanymi "bateriami".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)