Boeing pokazał hipersoniczny samolot przyszłości. Rozpędzi się do 6000 km/h

Boeing pokazał hipersoniczny samolot przyszłości. Rozpędzi się do 6000 km/h

Nowy hipersoniczny Boeing
Nowy hipersoniczny Boeing
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.01.2022 15:17

W czasie wystawy AIAA SciTech w San Diego w Kalifornii Boeing zaprezentował nowy projekt samolotu hipersonicznego, który będzie w stanie rozwinąć prędkość ponad 6000 km/h.

Od dłuższego czasu wiele firm pracuje nad wdrożeniem statków powietrznych, które będą w stanie rozwijać prędkość ponaddźwiękową. Do nich dołączył również Boeing, który zaprezentował niedawno koncept nowej maszyny. Na razie nie ujawniono zbyt wielu szczegółów, ale wiadomo, że będzie on dysponował napędem hybrydowym: turboodrzutowym i podwójnym strumieniowym typu scramjet.

W mediach pojawiły się informacje, że firma pracuje nad zaawansowanymi konfiguracjami silników z cyklem mieszanym opartym na turbinach (TBCC), które łączą silniki strumieniowe lub scramjet z tradycyjnymi turbinami. Jednak Boeing nie potwierdził oficjalnie tych informacji.

Rozwiązanie, po które chce sięgnąć Boeing nie jest wyjątkowe - po tego typu napęd hybrydowy sięga wielu producentów. W tym Lockheed Martin, który pracuje nad następcą najszybszego samolotu w historii lotnictwa, czyli SR-71 Blackbird.

Prace prowadzone przez Boeinga nie są jeszcze na tak zaawansowanym etapie, jednak firma ma już doświadczenie w przypadku podobnych projektów. Obecnie testowane są X-43 i X-51 Waverider, z czego ten drugi może osiągnąć prędkość dochodzącą do 6200 km/h.

Na razie firma nie zdradziła, kiedy możemy spodziewać się, że nowa maszyna wzbije się w powietrze. Eksperci są zdania, że nie powinniśmy się tego spodziewać wcześniej niż w połowie tej dekady. Na pewno jednak możemy liczyć na to, że w najbliższych latach zobaczymy więcej podobnych projektów - zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Warto również przypomnieć, że Boeing bierze udział w projektowaniu i budowie pierwszego na świecie samolotu kosmicznego. Jego celem będzie dostarczanie ładunków na ziemską orbitę.

Zobacz też, jak koncept nowej maszyny prezentuje się na wideo:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)