Bomba Tallboy wciąż groźna. Świnoujście może być ewakuowane na szeroką skalę
Bomba Tallboy znaleziona przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin jest niewybuchem, ale nadal posiada zapalnik. Sztab kryzysowy wciąż nie ma pomysłu jak pozbyć się giga-bomby z czasów II wojny światowej. Możliwa będzie ewakuacja całego miasta.
Bomba Tallboy została odnaleziona w Kanale Piastowskim, tuż przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin i przeprawie promowej. Na niewybuch natrafili nurkowie podczas prac przygotowawczych do pogłębienia kanału. Saperzy nigdy wcześniej nie zajmowali się tak potężnym niewybuchem.
"Wysoki chłopiec" - tak Brytyjczycy ochrzcili jedną ze swoich najbardziej imponujących bomb. Jej masa całkowita to blisko 5,5 tony, długość to niecałe 6,5 metra, a jej średnica wynosi prawie metr. Siła rażenia Tallboya to nawet kilkanaście kilometrów.
Tallboy gigantycznym wyzwaniem dla saperów
Bombę w Świnoujściu zrzucono najprawdopodobniej w 1945 roku. Próbowano nią zatopić przebywający tam pancernik Lutzow. Wcześniej, za pomocą tego typu bomb zatopiono legendarny niemiecki pancernik Tripitz. Aby tego dokonać potrzebne były aż dwa bezpośrednie trafienia.
Łącznie w historii zrzucono aż 854 takich bomb.
"Bomba leży pod wodą i grubą warstwą ziemi. Jej wyciągnięcie będzie dla saperów dużym wyzwaniem. To największy spośród niewybuchów, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia" – powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski.
W piątek 20 września zebrał się sztab kryzysowy, który miał podjąć decyzje w sprawie neutralizacji pięciotonowej bomby. Pomimo dyskusji na temat sposobów wydobycia Tallboya, nie zapadły żadne konkretne decyzje.
Z jednej strony "wysoki chłopiec" to niewybuch, z drugiej nadal posiada zapalnik i stanowi niebezpieczeństwo. Wciąż nie ma pomysłu jak się go pozbyć, a jeden z największych problemów może stanowić gazotop, który znajduje się niedaleko zatopionego pocisku.
Więcej na temat Tallboya można przeczytać tutaj.
Możliwa ewakuacja całego miasta
Skala środków, które będą potrzebne do usunięcia ze Świnoujścia wielkiej bomby, będzie większa niż przy dotychczas wydobywanych z wody niewybuchach. Tallboy został na razie oznakowany i nie wolno do niego podpływać.
#Świnoujście w sieci - eswinoujscie.pl Oznakowano bombę lotniczą Tallboy
Pole rażenia może być ogromne, dlatego istnieje możliwość przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców na szeroką skalę.
"Będzie to bardzo skomplikowana akcja, konieczne jest przygotowanie miasta Świnoujście" - powiedziała Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.