Bomba Tallboy wciąż groźna. Świnoujście może być ewakuowane na szeroką skalę

Bomba Tallboy wciąż niebezpieczna
Bomba Tallboy wciąż niebezpieczna
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Michał Skorupka

24.09.2019 10:34, aktual.: 09.03.2022 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bomba Tallboy znaleziona przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin jest niewybuchem, ale nadal posiada zapalnik. Sztab kryzysowy wciąż nie ma pomysłu jak pozbyć się giga-bomby z czasów II wojny światowej. Możliwa będzie ewakuacja całego miasta.

Bomba Tallboy została odnaleziona w Kanale Piastowskim, tuż przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin i przeprawie promowej. Na niewybuch natrafili nurkowie podczas prac przygotowawczych do pogłębienia kanału. Saperzy nigdy wcześniej nie zajmowali się tak potężnym niewybuchem.

"Wysoki chłopiec" - tak Brytyjczycy ochrzcili jedną ze swoich najbardziej imponujących bomb. Jej masa całkowita to blisko 5,5 tony, długość to niecałe 6,5 metra, a jej średnica wynosi prawie metr. Siła rażenia Tallboya to nawet kilkanaście kilometrów.

Tallboy w Świnoujściu
Tallboy w Świnoujściu© Materiały prasowe

Tallboy gigantycznym wyzwaniem dla saperów

Bombę w Świnoujściu zrzucono najprawdopodobniej w 1945 roku. Próbowano nią zatopić przebywający tam pancernik Lutzow. Wcześniej, za pomocą tego typu bomb zatopiono legendarny niemiecki pancernik Tripitz. Aby tego dokonać potrzebne były aż dwa bezpośrednie trafienia.

Łącznie w historii zrzucono aż 854 takich bomb.

Tallboy w Świnoujściu
Tallboy w Świnoujściu© Materiały prasowe

"Bomba leży pod wodą i grubą warstwą ziemi. Jej wyciągnięcie będzie dla saperów dużym wyzwaniem. To największy spośród niewybuchów, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia" – powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski.

W piątek 20 września zebrał się sztab kryzysowy, który miał podjąć decyzje w sprawie neutralizacji pięciotonowej bomby. Pomimo dyskusji na temat sposobów wydobycia Tallboya, nie zapadły żadne konkretne decyzje.

Z jednej strony "wysoki chłopiec" to niewybuch, z drugiej nadal posiada zapalnik i stanowi niebezpieczeństwo. Wciąż nie ma pomysłu jak się go pozbyć, a jeden z największych problemów może stanowić gazotop, który znajduje się niedaleko zatopionego pocisku.

Tallboy w Świnoujściu
Tallboy w Świnoujściu© Materiały prasowe

Więcej na temat Tallboya można przeczytać tutaj.

Możliwa ewakuacja całego miasta

Skala środków, które będą potrzebne do usunięcia ze Świnoujścia wielkiej bomby, będzie większa niż przy dotychczas wydobywanych z wody niewybuchach. Tallboy został na razie oznakowany i nie wolno do niego podpływać.

#Świnoujście w sieci - eswinoujscie.pl Oznakowano bombę lotniczą Tallboy

Pole rażenia może być ogromne, dlatego istnieje możliwość przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców na szeroką skalę.

"Będzie to bardzo skomplikowana akcja, konieczne jest przygotowanie miasta Świnoujście" - powiedziała Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)