Bransoletka zagłuszająca mikrofony. Praktyczny gadżet nie tylko dla paranoików

Strona głównaBransoletka zagłuszająca mikrofony. Praktyczny gadżet nie tylko dla paranoików
17.02.2020 16:53
Bransoletka zagłuszająca mikrofony. Praktyczny gadżet nie tylko dla paranoików
Adam Bednarek
Adam Bednarek

Coraz więcej sprzętów wokół nas może nasłuchiwać. To nie obawy paranoika - nie brakuje przypadków, że urządzenia podsłuchiwały właścicieli, kiedy nie powinny. Jak się chronić? Naukowcy wymyślili specjalną bransoletkę.

Na pewno nie będzie to urządzenie dla szpiegów i innych osób chcących zachować dyskrecję. Bransoletka z 24 głośnikami od razu rzuca się w oczy. Ale jeżeli komuś nie zależy na subtelności, tylko na skuteczności, to projekt naukowców z Uniwersytetu w Chicago zapowiada się ciekawie.

Bransoletka emituje dźwięki zagłuszające mikrofony znajdujące się w pobliżu. Efekt możecie usłyszeć na nagraniu - rzecz jasna w rzeczywistości bransoletka nie jest w żaden sposób słyszalna dla ludzi:

Wearable Microphone Jamming

Prototyp ma jeszcze jedną wadę poza wyglądem. Gdy działa, zagłusza wszystkie mikrofony znajdujące się w okolicy. Nawet jeżeli właściciel jakiegoś sprzętu nie widzi przeszkód w tym, by być "podsłuchiwanym". O ile więc w domowym zaciszu gadżet się sprawdzi, tak podczas wizyty w restauracji mógłby zrobić niemałe zamieszanie, uciszając nasłuchujących wirtualnych asystentów.

Rzecz jasna na razie to projekt w fazie testów, więc niewykluczone, że naukowcy poprawią jego działanie, a także wygląd. Wydaje się, że bransoletka zasługuje na to, żeby prace nad nią były kontynuowane.

Nie ma wątpliwości, że urządzenia wyposażone w mikrofon mogą podsłuchiwać nas nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Taki sprzęt przydałby się więc w sytuacjach, kiedy chcemy mieć gwarancję, że rozmowa nie wycieknie.

Niby można udać się do pomieszczenia, gdzie nie ma sprzętów z mikrofonem, ale skoro coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w funkcję nagrywania, stanowi to nie lada problem. Szybkie "uciszenie" byłoby praktyczniejsze. Tym bardziej że produkcja jednej bransoletki ma wynieść raptem 20 dol, więc można spodziewać się względnie niskiej ceny.

Oczywiście jest też druga strona medalu. Co stanie się, gdy tego typu gadżet zostanie założony przez przestępców? Przykład głośnika od Amazona pokazuje, że inteligentne urządzenie może być dowodem w sprawie - a nawet świadkiem przestępstwa.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)