Brawo! Polacy nagrodzeni na targach wynalazków. Wynaleźli wtyczkę na nowo!

Brawo! Polacy nagrodzeni na targach wynalazków. Wynaleźli wtyczkę na nowo!

Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock
Łukasz Michalik
05.11.2014 08:08, aktualizacja: 05.11.2014 08:36

Aby wynaleźć coś wyjątkowego wystarczy czasem rozejrzeć się wokół siebie. Przykładem jest innowacyjna wtyczka, opracowana przez polską firmę i nagrodzona srebrnym medalem na targach wynalazków w Norymberdze. Dzięki pomysłowej modyfikacji życie użytkowników tego sprzętu może stać się znacznie prostsze!

W Norymberdze zakończyły się międzynarodowe targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA”. Wśród 700 wystawców z 32 krajów pojawiła się tam również niewielka, polska firma Tinen z Ostrowa Lubelskiego i to właśnie Polacy przywieźli z Niemiec srebrny medal. Jakim produktem zdobyli to wyróżnienie?

Polski produkt wydaje się banalny – to wtyczka, którą można bez problemu wyciągnąć z gniazdka jedną ręką. Jest to możliwe dzięki prostemu mechanizmowi – wciśnięcie przycisku na wtyczce wysuwa z drugiej strony bolce, który równomiernie wypychają ją z gniazdka. Dzięki temu nie ryzykujemy uszkodzenia kabla czy nawet wyszarpnięcia gniazdka ze ściany, a do bezpiecznego wypięcia wystarczy jedna ręka.

Dragons' Den - jak zostać milionerem - Odcinek 02x03 - Wtyczki do kontaktu

Wtyczkę tego typu pokazano po raz pierwszy ponad dwa lata temu w programie Dragons’ Den, w którym doświadczeni inwestorzy mogą – jeśli uznają to za opłacalne – wesprzeć gotówką jakiś obiecujący projekt. Pokazana w programie wtyczka zebrała dobre opinie, jednak brak patentu sprawił, że w programie nie pojawił się pomysł na to, jak na niej zarobić.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło – wtyczka z wypychaczem nie tylko trafiła na rynek, ale jest również chroniona patentem, co daje pomysłodawcy szansę na to, by zarobił na swoim wynalazku (warto wspomnieć, że inne firmy również mają w ofercie wtyczki, ułatwiające wypięcie zasilania, ale ich mechanizm działa w inny sposób).

Przychodzili Niemcy, Algierczycy, Chińczycy, zresztą wszyscy i dziwili się, że można to zrobić w tak prosty sposób. Jest zainteresowanie, żeby to produkować na świecie. Mamy ogólnoświatowy patent, więc wynalazek jest nasz.

Wtyczka Tinen, Tinen Stecker, Tinen Plug

Lubię takie wynalazki. Wydają się banalne i oczywiste, ale to właśnie suma takich drobnych, pozornie mało istotnych udoskonaleń składa się na komfort naszego życia.

Chętnie zobaczyłbym takie rozwiązanie we wtyczce od zasilacza mojego laptopa, z którą nieraz siłuję się, próbując wyciągnąć ją z różnych gniazdek bez wyrywania ich ze ścian. Jest to zarazem świetne potwierdzenie faktu, że każdy z nas może być twórcą wartego uwagi wynalazku. Otaczają nas inspiracje – wystarczy tylko umieć je dostrzec. Gratulacje dla tych, którym się to udało!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)