Budowa domu w ciągu 20 godzin? To możliwe dzięki drukarce 3D [wideo]

Dzięki gigantycznej drukarce 3D. Najważniejsze, że nie mówimy wyłącznie o zwykłych betonowych ścianach, ale o konstrukcji z gotowymi instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. Technologia umożliwiające tego typu przedsięwzięcia już istnieje, a jej możliwości są nawet bardziej imponujące.

Budowa domu w ciągu 20 godzin? To możliwe dzięki drukarce 3D [wideo]
Marek Maruszczak

03.08.2012 19:00

Dzięki gigantycznej drukarce 3D. Najważniejsze, że nie mówimy wyłącznie o zwykłych betonowych ścianach, ale o konstrukcji z gotowymi instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. Technologia umożliwiające tego typu przedsięwzięcia już istnieje, a jej możliwości są nawet bardziej imponujące.

Projekt przedstawiony przez profesora Behrokha Khoshnevisa z University of Southern California polega na wykorzystaniu gigantycznej drukarki, która zamiast warstw plastiku nakładałaby kolejne porcje betonu. W razie potrzeby maszyna byłaby zdolna do wzmocnienia konstrukcji, a nawet ułożenia w tym samym cyklu produkcyjnym instalacji elektrycznych i hydraulicznych.

To nie wszystko profesor Khoshnevis uważa, że również takie czynności budowlane jak malowanie ścian oraz układanie kafelków może z powodzeniem być wykonywane przez maszynę. Dzięki temu średni czas pracy nad jednym domem o powierzchni 230 metrów kwadratowych wyniósłby około 20 godzin. Oczywiście trzeba jeszcze wstawić okna, drzwi itd., ale większość pracy byłaby wykonana w rekordowym tempie.

Contour Crafting: Automated Construction: Behrokh Khoshnevis at TEDxOjai

Dzięki temu, że praca drukarki 3D byłaby obsługiwana przy pomocy komputera, naniesienie zmian na projekt domu byłoby niezwykle prostym zadaniem i każdy mógłby się cieszyć unikalnym domem.

Projekt powstawał z myślą o poprawie warunków życiowych mieszkańców slumsów, ale drukarka może być z łatwością dostosowana do tworzenia bardziej luksusowych domów, a nawet dużych budynków użytkowych.

Jeżeli projekt zdobyłby popularność zniknęłoby pewnie sporo miejsc pracy w sektorze budowlanym, ale z drugiej strony koszty postawienia drukowanego domu byłyby na pewno niższe od budowy klasyczną metodą.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.