Casio AT‑552 Janus – zegarek z 1984 roku z ekranem dotykowym i obsługą gestów
Zegarki z interfejsem dotykowym wydają się nowym wynalazkiem. Nic bardziej mylnego – już w 1984 roku japońska firma Casio zaprezentowała model AT-552 Janus, łączący klasyczną budowę z dotykowym ekranem, zapewniającym obsługę gestów.
13.02.2019 | aktual.: 09.03.2022 09:07
Zegarek Casio AT-552 Janus wygląda niepozornie, ale pod względem obsługi przypomina współczesne smartwatche. Czasomierz japońskiej marki ma bowiem dotykowy ekran, a na dodatek zapewnia obsługę gestów.
Na pierwszy rzut oka te zaawansowane funkcje nie są jednak widoczne – większość tarczy wypełnia tradycyjny cyferblat. Nad nim widoczny jest niewielki, 9-cyfrowy ekran LCD. To, co najważniejsze, jest jednak na pierwszy rzut oka niewidoczne. Chodzi o pokrywające tarczę szkiełko, które okazuje się przezroczystym, dotykowym ekranem, zapewniającym obsługę gestów.
Gesture controlled touchscreen calculator watch - guess the year?
Ukryty kalkulator
Dzięki tej funkcji zegarek – choć na to nie wygląda – może służyć w roli kalkulatora. Cyfry i znaki wprowadzamy za pomocą gestów, a ich interpretacja i wynik działań pojawia się na ekranie LCD. Warty uwagi jest przy tym czas pracy zegarka – w katalogu na 1984 rok producent zapewnia, że Casio AT-552 Janus będzie działać przez rok na jednej baterii.
Po wejściu na rynek model Casio AT-552 Janus był oferowany w pięciu wersjach, różniących się między sobą kolorystyką tarczy, koperty i bransolety. Obecnie sprawne egzemplarze tego zegarka osiągają w serwisach aukcyjnych ceny rzędu 1200 dol.
Casio i zegarki z dotykowym ekranem
Warto pamiętać, że w roku, gdy Apple wprowadzał na rynek pierwszego Macintosha, Casio nie ograniczyło się do zastosowania technologii dotykowej wyłącznie w modelu AT-552 Janus. Również w 1984 roku zadebiutowała seria zegarków z funkcją DataBank, gdzie w modelach TC-50-1, TC-600-1 i TC-600G-1 za prezentację i wprowadzanie danych odpowiadał duży, dotykowy ekran LCD.