Chcą zabić ducha starych gier?

Jedynie weterani komputerowych rozrywek mogą docenić piękno i czar grafiki z 8-bitowców. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają takie sentymentalne podejście i koniecznie chcą przerobić stare na nowe. Jakie są tego efekty?

Chcą zabić ducha starych gier?
Grzegorz Nowak

Jedynie weterani komputerowych rozrywek mogą docenić piękno i czar grafiki z 8-bitowców. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają takie sentymentalne podejście i koniecznie chcą przerobić stare na nowe. Jakie są tego efekty?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/mario1thumb550xauto631921.jpg)

Granie w Super Mario Bros na dużym ekranie może być kłopotliwe. Nieważne, czy odpalacie starą konsolę czy korzystacie z emulatora, aby przypomnieć sobie wiekowe tytuły. Dwóch badaczy z Uniwersytetu Hebrajskiego - Johannes Kopf i Dani Lischinski - stworzyło algorytm, który zmienia 8-bitową grafikę o niskiej rozdzielczości w gładką wektorową.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/01425i30378100.jpg)

Chociaż wiele dzisiejszych programów graficznych jest w stanie "depikselizować" grafikę, naukowcy skupili się na grach 8-bitowych, dzięki czemu możemy być pewni, że ich jakość będzie najlepsza. Przykładowo, każdy fan Mario wie, że poszczególne piksele odpowiadają za unikatowe elementy wyglądu i w tych miejscach, gdzie inne programy mogłyby je pominąć, opracowany algorytm zdaje egzamin.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/bobmberaxe.jpg)

Kolejną istotną kwestią przy przeróbce grafiki 8-bitowej były krzywizny. W tak niskiej rozdzielczości komputerowi trudno jest rozróżnić, które z sąsiadujących pikseli tworzą tak naprawdę łuk. Nie stanowi to problemu dla nowego algorytmu, czego przykładem są zamieszczone w artykule grafiki. Oczywiście nie zawsze udaje się osiągnąć dobre efekty - twarz bohatera z gry Doom nie wyszła najlepiej.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/doom.jpg)

Choć cały proces pochłania spore ilości mocy obliczeniowej, niewykluczone, że algorytm mógłby znaleźć zastosowanie chociażby w emulatorach. Przyznam, że sam nie wiem, która wersja jest lepsza - klasyczna czy odnowiona.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/yoshiinvaders.jpg)

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.