Chcesz mieć swoją wersję językową FaceBook'a? To sobie ją zrób!

Chcesz mieć swoją wersję językową FaceBook'a? To sobie ją zrób!21.04.2008 16:00
Paweł Cebula

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie FaceBook stanie się serwisem, który oferować będzie swoim użytkownikom możliwość wyboru dowolnego spośród 24 wersji językowych (na tę chwilę dostępne są 4). Bardzo duża część użytkowników tego serwisu pochodzi z krajów w których językiem urzędowym nie jest angielski.

Nie udostępniając użytkownikom innych lokalnych wersji (poza angielską, niemiecką, hiszpańską i francuską) FaceBook odcina się od ogromnej grupy ludzi, która z pewnością chętnie by dołączyła do społeczności gdyby nie ograniczenia językowe.

Niby sprawa jest prosta - Facebook posiada odpowiedni potencjał i możliwości, które powinny zostać wykorzystane do stworzenia innych wersji językowych. Jednak kogo postanowiono wykorzystać do pracy? Społeczność. Niby nic nowego w "webdwazerowym" świecie, a jednak metoda ta, wzbudziła wiele emocji.

Z jednej strony FaceBook tłumaczący się, że to sami użytkownicy wiedzą najlepiej jak w ich języku najodpowiedniej brzmiałoby dane charakterystyczne sformułowanie. Z drugiej strony jest to darmowa praca, która w pewnym stopniu przełoży się na zyski właściciela serwisu. Dlatego nijak nie można porównywać tego do pracy społecznej jaka ma miejsce w przypadku Wikipedii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)