Chcesz tworzyć gry w Polsce? Zastanów się dwa razy

Chcesz tworzyć gry w Polsce? Zastanów się dwa razy

Chcesz tworzyć gry w Polsce? Zastanów się dwa razy
Redakcja Gadżetomanii
13.11.2012 20:48, aktualizacja: 10.03.2022 12:44

Czy praca w branży gier jest przyjemna? Jaka atmosfera panuje w największych firmach i czy pracownicy są dobrze traktowani? Dużo można zarobić? Trudno o jednoznaczną opinię, ale gdy podeprzemy się wypowiedziami zatrudnionych osób, wyłania się pewien obraz. Niekoniecznie przyjemny.

Czy praca w branży gier jest przyjemna? Jaka atmosfera panuje w największych firmach i czy pracownicy są dobrze traktowani? Dużo można zarobić? Trudno o jednoznaczną opinię, ale gdy podeprzemy się wypowiedziami zatrudnionych osób, wyłania się pewien obraz. Niekoniecznie przyjemny.

Problem anonimowości

Serwisy internetowe takie jak Glassdor.com zbierają opinie pracowników na temat zatrudniających je firm. Recenzje są anonimowe, obejmują takie kwestie jak wynagrodzenie czy atmosfera pracy. Mają służyć przede wszystkim ludziom, którzy będą się o pracę w firmie ubiegać.

Czy można im ufać w 100%? Raczej nie, jak w przypadku większości anonimowych wypowiedzi. Zawsze można trafić na zwolnionego pracownika, który nie życzy dobrze swojemu byłemu pracodawcy. Ale pamiętajmy, że z osobą zwalnianą można rozstać się z klasą i zostawić po sobie dobre wrażenie. A można też zrobić coś dokładnie odwrotnego.

[solr id="gadzetomania-pl-315554" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4518,polscy-gracze-nie-lubia-polskich-gier-ale-jest-ich-baaaaardzo-wielu" _mphoto="001-cyferki-scr-315554-2-f41aba6.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4646[/block]

Z drugiej strony - jeśli pracodawca widzi, że przeważają negatywne opinie, może sam próbować anonimowo pisać dobre. Takie zarzuty zresztą pojawiają się w komentarzach na temat polskich firm. A Glassdoor.com wyraźnie zaznacza, że nie są w stanie w pełni zweryfikować tożsamości anonimowych użytkowników.

Giganci branży nie są lubiani

Swego czasu serwis Kotaku pokusił się, właśnie na podstawie opinii z Glassdor.com, o analizę sytuacji w firmach tworzących gry video. Wnioski nie były zbyt optymistyczne. Średnie oceny największych firm (w skali 1-5) były raczej niskie. Activision, wydawca między innymi serii Call of Duty, uzyskał tylko 2,8 punktu. Electronic Arts, wydawca serii FIFA - tylko nieco lepiej, bo 3,2. Rockstar, które znamy między innymi dzięki serii Grand Theft Auto - 3,3. Mogło być lepiej, prawda?

Obraz

Komentarze były różne, często bardzo zabawne. O Electronic Arts czytaliśmy na przykład, że "niemożliwe jest stwierdzić, jak zdobyć tam awans". O NCSofcie, znanym z produkcji gier MMO, jeden z użytkowników napisał, że nie poleciłby tej firmy nawet wrogowi. Nie jest to najlepsza rekomendacja, jaką można uzyskać.

Polski gamedev pod lupą

Polska też ma swój odpowiednik Glassdor.com - opinie pracowników można znaleźć na przykład na stronie GoWork.pl. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak to wygląda u nas.

Niestety, serwis nie jest na tyle popularny, by znalazło się tam po kilkadziesiąt opinii i ocen na temat każdej z firm. Dane na temat People Can Fly (twórcy Bulletstorma), Nicolas Games (Afterfall: Insanity) czy Reality Pump (seria Two Worlds) są szczątkowe lub żadne. Na temat specjalizującego się w grach mobilnych i przeznaczonych do cyfrowej dystrybucji 11bit studios jest tylko jeden sensowny wpis:

Pensje dobre, porównywalne z innymi firmami gamdevowymi. Nie ma ciśnienia, jest spokój i naprawdę fajna atmosfera. Może ostatnio brakuje trochę imprez integracyjnych.

Najwięcej uwagi poświęcono CD Projekt RED, CI Games (do niedawna City Interactive) oraz Techlandowi - i to nimi zajmiemy się tym razem. Tu jednak dochodzi dodatkowa kwestia - każda z tych firm prowadzi też działalność wydawniczą, a użytkownicy nie zawsze byli w stanie doprecyzować, w którym dziale firmy pracowali. Miejcie to na uwadze.

Nawet jeśli zestawienie nie jest więc idealne, może da Wam jakiś obraz sytuacji. Jeśli Wam się spodoba, dajcie znać, będziemy co jakiś czas przyglądać się sprawie i tworzyć kolejne zestawienia, gdy firmy zbiorą więcej opinii.

Obraz

CI Games (kiedyś City Interactive)

Firma osiągnęła światowy sukces swoją strzelaniną Sniper: Ghost Warrior. Od dłuższego czasu czekamy na premierę drugiej części, ale ta wciąż jest przekładana. W produkcji jest też FPS zatytułowany Enemy Front. W międzyczasie ukazał się średni Dogfight 1942 i zapowiedziano grę fabularną, w której palce macza Tomasz Gop, znany z pracy przy Wiedźminie 2.

Szkolna dwója oczywiście nie zachwyca. Oceny wystawiły w sumie 32 osoby, więc daje nam to jakiś obraz sytuacji. Wśród wypowiedzi zamieszczonych na GoWork.pl znajdziemy sporo krytycznych opinii, w tym niektóre wyraźnie naładowane negatywnymi emocjami i rozgoryczeniem. Z zalet za to wymieniane jest "płacenie na czas".

Użytkownik podpisujący się "od niedawna" pisze na przykład (w tym i kolejnych cytatach zachowaliśmy oryginalną pisownię):

Potwierdzam, w City faktycznie potrafia zatrudnić kogoś jednego dnia i zwolnić po tygodniu, i to nie dlatego, że źle pracuje, może pracowac i dobrze, tylko szef wymyśla sobie nowe koncepcje na dane działy. Niestety jest to bardzo częste... Sam byłem przypadkiem, kiedy head hunter na zlecenie City wyciągał mnie miesiącami z mojej poprzedniej firmy, mamiąc mnie możliwościami i tym co mogę zadziałać, zmienić, wprowadzić, żeby po tygodniu stwierdził Prezes, że jednak to może nie przemyślał decyzji i moje stanowisko nie jest mu potrzebne...

Najnowszy wpis pochodzi z lutego tego roku i zdaje się to częściowo potwierdzać. Użytkownik "anonymouse" pisze:

Można zostać zwolnionym za wykonywanie swoich obowiązków bez uzasadnienia nawet jak jest się dobrym w tym co się robi. Straszny też tam bałagan. Miejsca pracy też pozostawiają sporo do życzenia.

Przerażeni? Bez obaw, pada też trochę ciepłych słów. Użytkownik "anonimowy" pisze:

Wspominam dobrze, choć juz tam nie pracuje. Atmosfera w pracy ok, czasem maly stres. ogólnie nic zlego.

Jesteście ciekawi pozostałych opinii? Zerknijcie:

Obraz

CD Projekt RED

Firma ma na koncie dwie części Wiedźmina. Zapowiedziała też niedawno nową grę fabularną - Cyberpunk 2077 (pisaliśmy o niej ostatnio przy okazji przeglądu gier retrofuturystycznych).

[solr id="gadzetomania-pl-315336" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4533,rosyjski-recenzent-miazdzy-polskie-painkiller-hell-damnation-padaja-bardzo-ostre-slowa" _mphoto="pk-315336-270x151-38dd752ace809a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4647[/block]

CDPR został wprawdzie oceniony nieco lepiej niż CI Games, ale trzeba zaznaczyć, że na wystawienie oceny zdecydowało się tylko siedmiu pracowników. Poza tym panuje tu duży bałagan w nazewnictwie, o którym wspominaliśmy na wstępie. CD Projekt RED to od jakiegoś czasu nazwa całej grupy, choć kojarzona jest z częścią firmy zajmującą się tworzeniem gier. Wydawaniem z kolei zajmuje się cdp.pl, ale to nazwa używana od niedawna - wcześniej był po prostu CD Projekt (zwany też "niebieskim").

Na liście GoWork.pl pracownicy dodali więc rozmaite nazwy, takie jak "Cd Projekt Michał Kiciński Marcin Iwiński Sp.j. - Warszawa ", "CD Projekt Red - Twórcy gry Wiedźmin" i inne.

Wśród negatywnych opinii znajdziemy między innymi wypowiedź użytkownika "anonim":

Najbardziej nie podobało mi się w CD Projekt sp. zo.o.: brak zabezpieczenia finansowego "na czarną godzinę". Dlatego straciłem pracę.

Trochę to enigmatyczne. Jeśli chodzi o finanse firmy, regularnie publikuje ona raporty. Najnowszy znajdziemy pod tym adresem. Jeśli zaś chodzi o opinie, to ze względu na ich małą liczbę bardziej niż do czytania zachęcamy do pisania. Jeśli zdarzyło Ci się tam pracować, dodaj coś od siebie, żeby pomóc innym:

Techland

Seria Call of Juarez to najbardziej znane dziecko Techlandu (aktualnie powstaje kolejna część, Gunslinger - wspominaliśmy o niej przy okazji przeglądu gier, które Ubisoft wyda w cyfrowej dystrybucji). Z ciepłym przyjęciem na świecie spotkało się także Dead Island (również powstaje kolejna część).

Szkolna trójka została wystawiona na podstawie 35 głosów. Co się podobało, a co nie podobało osobom zatrudnionym w Techlandzie? Użytkownik "pracownik" pisze:

Od wielu lat jestem pracownikiem Techlandu i powiem jedno - znam masę przypadków osób, które po zmianie pracy na inną żałowały rozstania się z Techlandem. Atmosfera pracy, zarobki, terminowość itd. są do zachwalania. Z drugiej strony jest bardzo dużo pracy przy projektach i częste siedzenie po godzinach.. no ale to chyba normalne w firmie z branży gier.

A co z zarobkami? Użytkownik "dessert" ocenia je nieźle:

[C]o do tworzących gry zarobki adekwatne do zajecia, natomiast nie licz na kokosy w administracji chyba ze chcesz dostawac niewiele ponad tysiaka. pozdro

Z kolei "Nick001" ostrzega:

Średnio ludzi trzymają po 2 lata i im dziękują.

Więcej wypowiedzi znajdziecie na stronie GoWork.pl:

Podsumowanie

Sam fakt, że tak dużo jest opinii negatywnych, też powinien powodować zapalenie się alarmowej lampki.

Obraz

Jeśli zaś chodzi o poruszaną czasami w wypowiedziach kwestię zarobków, warto zerknąć na zestawienie opracowane niedawno przez facebookową grupę Polski GameDev. Ono niestety nie uwzględnia poszczególnych firm. Znowu zwracam się więc do samych pracowników: jeśli macie jakieś doświadczenia i chcecie podzielić się z internautami, dajcie znać, wypełniając rzetelnie formularz na OpenWork.pl albo wypowiadając się w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)