Chińska firma buduje kolosa. To największa morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW

Strona głównaChińska firma buduje kolosa. To największa morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW
09.10.2021 14:30
Chińska firma buduje kolosa. To największa morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW
Źródło zdjęć: © MingYang

Dziś nie walczy się z wiatrakami, a przy pomocy wiatraków. Oczywiście chodzi o rywalizację z nieprzyjaznym dla środowiska źródłami energii. MingYang Smart Energy z siedzibą w Zhongshan w Chinach jest w trakcie budowy największej jak dotąd morskiej turbiny wiatrowej – MySE 16.0-242.

MySE 16.0-242 to morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW i wysokości 242 m, która w ciągu 25 lat eksploatacji będzie w stanie zasilić 20 000 domów na jednostkę. Pojedyncza turbina będzie wytwarzać rocznie 80 000 MWh energii elektrycznej i produkować o 45 proc. więcej energii niż poprzedni model turbiny MingYang, MySE 11.0-203.

Zwiększymy wydajność farm wiatrowych przez... żywopłoty
Zwiększymy wydajność farm wiatrowych przez... żywopłoty

Kiedy najnowsza turbina wiatrowa firmy MingYang zostanie uruchomiona, jej trzy łopaty o długości 118 m będą omiatać obszar o powierzchni 46 000 metrów kwadratowych. Jedna z tych turbin będzie w stanie wyeliminować ponad 1,6 mln ton metrycznych emisji dwutlenku węgla w ciągu swojego życia.

MingYang Smart Energy - Offshore wind

Firma MingYang twierdzi również, że jej najnowsza turbina wiatrowa będzie mogła pracować zarówno zakotwiczona do dna morza, jak i na pływającej podstawie. MySE 16.0-242 jest nadal w fazie rozwoju. Prototyp ma zostać wprowadzony na rynek w 2022 roku, instalacja w pierwszej połowie 2023 roku, a produkcja komercyjna w pierwszej połowie 2024 roku.

Farmy wiatrowe na siebie nie zarabiają. Wady zielonej energii
Farmy wiatrowe na siebie nie zarabiają. Wady zielonej energii

Producenci morskich turbin wiatrowych produkują coraz większe prototypy ze względu na koszty – wyjaśnia serwis Electrek. Ogromne turbiny zwiększają wydajność energetyczną, tworząc efekt skali, który obniża koszt energii za megawatogodzinę. Z kolei obniżenie kosztów, jak również rozwój pływających morskich farm wiatrowych, może znacznie zwiększyć liczbę potencjalnych lokalizacji na morzu.

Udostępnij:
Komentarze (21)