Chińska firma buduje kolosa. To największa morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW

Dziś nie walczy się z wiatrakami, a przy pomocy wiatraków. Oczywiście chodzi o rywalizację z nieprzyjaznym dla środowiska źródłami energii. MingYang Smart Energy z siedzibą w Zhongshan w Chinach jest w trakcie budowy największej jak dotąd morskiej turbiny wiatrowej – MySE 16.0-242.

Chińska firma buduje kolosa. To największa morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW
Źródło zdjęć: © MingYang
Konrad Siwik

09.10.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:20

MySE 16.0-242 to morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW i wysokości 242 m, która w ciągu 25 lat eksploatacji będzie w stanie zasilić 20 000 domów na jednostkę. Pojedyncza turbina będzie wytwarzać rocznie 80 000 MWh energii elektrycznej i produkować o 45 proc. więcej energii niż poprzedni model turbiny MingYang, MySE 11.0-203.

Kiedy najnowsza turbina wiatrowa firmy MingYang zostanie uruchomiona, jej trzy łopaty o długości 118 m będą omiatać obszar o powierzchni 46 000 metrów kwadratowych. Jedna z tych turbin będzie w stanie wyeliminować ponad 1,6 mln ton metrycznych emisji dwutlenku węgla w ciągu swojego życia.

MingYang Smart Energy - Offshore wind

Firma MingYang twierdzi również, że jej najnowsza turbina wiatrowa będzie mogła pracować zarówno zakotwiczona do dna morza, jak i na pływającej podstawie. MySE 16.0-242 jest nadal w fazie rozwoju. Prototyp ma zostać wprowadzony na rynek w 2022 roku, instalacja w pierwszej połowie 2023 roku, a produkcja komercyjna w pierwszej połowie 2024 roku.

Producenci morskich turbin wiatrowych produkują coraz większe prototypy ze względu na koszty – wyjaśnia serwis Electrek. Ogromne turbiny zwiększają wydajność energetyczną, tworząc efekt skali, który obniża koszt energii za megawatogodzinę. Z kolei obniżenie kosztów, jak również rozwój pływających morskich farm wiatrowych, może znacznie zwiększyć liczbę potencjalnych lokalizacji na morzu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.