Chińska łódź Jiaolong rusza na podbój oceanu

W czasach panowania Związku Radzieckiego naukowcy intensywnie pracowali nad rozwiązaniami pozwalającymi na zajęcie prowadzenia w wyścigu o dominację w kosmosie. Czasy się zmieniają. Teraz pora na podwodną rywalizację, w której liderem mogą zostać Chiny.

Fot. dailymail.co.uk
Fot. dailymail.co.uk
Paweł Żmuda

W czasach panowania Związku Radzieckiego naukowcy intensywnie pracowali nad rozwiązaniami pozwalającymi na zajęcie prowadzenia w wyścigu o dominację w kosmosie. Czasy się zmieniają. Teraz pora na podwodną rywalizację, w której liderem mogą zostać Chiny.

Jiaolong to nowy, chiński statek podwodny, którego nazwę zaczerpnięto od mitycznego smoka, władcy powodzi. Ma on ogromne szanse na zwycięstwo w głębinowym wyścigu.

By udowodnić chińską dominację, statek zanurzył się już na głębokość 5057 metrów pod poziomem tafli Oceanu Spokojnego. Wyczyn trzyosobowej ekipy w składzie Tang Jialing, Fu Wentao i Ye Cong to dopiero początek. Celem jest pobicie rekordu głębokości ustanowionego przez japońską jednostkę Shinkai.

Chińczycy twierdzą, że uda im się zejść na głębokość nawet 7 kilometrów. Próba bicia rekordu zaplanowana jest już na przyszły rok. Przedstawiciele chińskich władz porównują eksplorację dna morskiego w poszukiwaniu cennych minerałów do podboju kosmosu.

Co ciekawe - zanosi się na to, że Chińczycy nie będą wcale rywalizować z innymi mocarstwami, a z Jamesem Cameronem, który chce kręcić materiały do kolejnego "Avatara" na głębokości około 11 kilometrów. Jak myślicie, kto wygra?

Źródło: dailymail

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.